LDN v Trutnově zřejmě porušuje zákon, za zdravotní služby vyžaduje peníze

Sanatorium Trutnov, které provozuje i léčebnu pro dlouhodobě nemocné, pravděpodobně porušuje zákon. Od pacientů totiž vybírá víc než 200 korun denně za doplňkové služby, pobyt hrazený jen zdravotní pojišťovnou přitom nenabízí. Na to ale podle názoru ministerstva zdravotnictví a Svazu zdravotních pojišťoven nemá nárok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třebíčská LDN se přestěhovala do nových prostor | Foto: Michal Malý

Léčebna dlouhodobě nemocných v Žacléři nabízí padesát lůžek, momentálně mají plno a čekací doba je několik týdnů. Pacienty přijímají jak na doporučení obvodních lékařů, tak i přímo z nemocnice.

„Průměrný pobyt pacientů je u nás je zhruba tři měsíce, ale samozřejmě jsou tady i pacienti, kteří u nás leží déle. Jejich zdravotní stav neumožňuje, aby byli propuštěni dříve,“ říká předseda představenstva LDN v Žacléři Martin Limburský. Za pobyt přitom lidé neplatí nic, vše je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Přehrát

00:00 / 00:00

V trutnovské LDN musí každý pacient platit 200 korun za den bez DPH. Václav Plecháček zjišťoval, jestli se nejedná o porušení zákona

To ale neplatí pro patnáct kilometrů vzdálené Sanatorium Trutnov, které nabízí obdobné služby. Tam totiž každý pacient musí zaplatit 200 korun za den bez DPH, měsíčně tedy zhruba 7 tisíc korun.

„Na první pohled se zdá, že se v tomto případě jedná o porušení zákona o veřejném zdravotním pojištění, a to konkrétně paragrafu 11, odstavec 1, písmeno d. Ten pojištěncům garantuje nárok na zdravotní služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění bez přímé úhrady," vysvětluje Martin Balada, předseda právní sekce Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Nic na tom prý nemění fakt, že jde o soukromé zařízení, které provozuje společnost Ambeat Health Care. Její zástupci odpověděli na otázky Českého rozhlasu pouze písemně.

Častější rehabilitace, TV, knihy, kontakt s příbuznými

Platba je prý za doplňkové služby, které zpříjemňují a zkvalitňují pobyt pacientů. Podle webových stránek společnosti mezi ně patří například častější rehabilitace, televize na pokoji, zapůjčování knih nebo zprostředkování telefonického i písemného kontaktu s příbuznými.

„To z mého pohledu nadstandard není,“ oponuje Martin Limburský z léčebny dlouhodobě nemocných v Žacléři, kde se třeba o rehabilitaci starají dvě sestry navíc. Ani za to ale pacienti nepřiplácí. „V naší nemocnici je péče placená ze zdravotního pojištění,“ dodává.

Lidé samozřejmě mohou na podmínky Sanatoria Trutnov přistoupit a za takzvané doplňkové služby si připlatit, nesmí je k tomu ale nikdo nutit.

„V případě, že pacient nemá o nadstandardní služby zájem, nemůže po něm poskytovatel požadovat úhradu. V případě, že má pacient s poskytovatelem problémy, měl by se pacient obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu s žádostí o řešení situace," potvrzuje Štěpánka Čechová z ministerstva zdravotnictví.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme