Ledeč nad Sázavou má další připomínku mučednického faráře Josefa Toufara

Park před kostelem v Ledči nad Sázavou ozdobila pamětní deska faráře Josefa Toufara. Dnes v 10 hodin jí tam požehnal místní duchovní. Josef Toufar byl farářem v Číhošti a zemřel na následky krutého mučení státní bezpečnosti v roce 1950.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti | Foto: Tomáš Vodňanský

Farář Josef Toufar nejprve působil v dnes už zatopené Zahrádce, později v Číhošti. Oblíbeného vesnického kněze odtud státní bezpečnost odvezla 30. ledna 1950. Důvodem bylo několik pohybů křížku v číhošťském kostelíku, které si farníci vysvětlovali jako zázrak.

Komunistický režim tehdy využil tuto událost a chtěl původně faráře donutit k přiznání a v následném veřejném procesu zostudit a s ním i celou katolickou církev. Toufar ovšem zemřel 25. února na následky mučení vyslýchajícími policisty.

Lidé v Ledči, především věřící, mají potřebu tohoto mučedníka připomínat, jméno Josefa Toufara už v Ledči, která je turisticky vyhledávaným místem, nese park, teď ve městě přibude ještě pamětní deska.

I když, spíše by bylo namístě říct ‚desky‘ - menší deska ve skle připomíná Toufarův život, jeho studium na německobrodském a chotěbořském gymnáziu, kněžskou dráhu a také jeho smrt. Druhá deska je nerezový plech na velkém kamenu, kde jsou ve zkratce připomenuta základní fakta o farářově mučení. Všechny informace jsou uvedeny v češtině a angličtině.

Desku dnes požehnal místní duchovní Jan Bárta, celý obřad trval v ledečském kostele asi hodinu, potom se zástup věřících přesunul před kostel, kde proběhla krátká pobožnost s žehnáním, tedy kropením desek. Součástí slavnostního požehnání byly i krátké projevy o významu odkazu faráře Josefa Toufara.

Odhalení pamětní desky byli přítomni i lidé, kteří ho osobně znali. Zahrádka i Číhošť jsou v těsné blízkosti Ledče, poválečné období pamatuje mnoho lidí a mnoho lidí také o tomto výjimečném, ale přitom velmi skromném knězi rádo vypráví.

Milan Kopecký, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme