Ledečsko chce přestoupit do Středočeského kraje, rozhodne referendum

Ledeč nad Sazávou a okolní obce se chtějí odpojit od Vysočiny. Přestup do sousedního Středočeského kraje inicioval starosta Ledče a další obce se k nápadu postupně připojují. Obyvatelé o změně kraje teprve rozhodnou v referendu, a to zřejmě za dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeský krajský úřad | Foto: Pavel Pavlas

Ledeč se o získání statutu obce s rozšířenou působností snaží minimálně deset let. Marně. Přechodem do sousedního kraje by získala svoji přirozenou spádovou oblast, včetně Zruče nad Sázavou.

„To je podmínka, kterou neustále opakuji. Pokud bychom ve středních Čechách nezískali ORP, ten malý okres, jak se dnes říká, tak to nemá vůbec smysl,“ říká strůjce roztrhání krajů, ledečský starosta Petr Vaněk.

Střední Čechy nejsou proti. Podle hejtmanova náměstka pro regionální rozvoj Marcela Chládka ale chtějí nejprve jednat s představiteli Vysočiny. „Jak zástupci konkrétního města, respektive celého mikroregionu, ale také se zástupci sousedního kraje Vysočina,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek z Ledečska připravil pro Odpolední Radiožurnál Milan Kopecký

Sám Chládek ale jasně řekl, že cesta ke statutu obce s rozšířenými pravomocemi je dlouhá a složitá. Je třeba změnit několik zákonů.

Lidé na Ledečsku ale nejsou v otázce jednotní. Ledečsko vždy bývalo periferií. Jak ve Východočeském kraji, kam patřil celý okres Havlíčkův Brod, tak na Vysočině. Podobné by to podle starosty Kožlí Václava Husáka bylo i ve středních Čechách.

„Podle mého názoru nevím, co by to bylo za vítězství. Protože když si vzpomenu zpátky na Východočeský kraj, tak jsme byli na chvostu, teď jsme v Jihlavě také na chvostu. A pokud bychom přestoupili ke Středočeskému, tak si myslím, že bychom byli zase na konci a že by se asi nepořešilo moc věcí, které by se pořešit měly,“ vysvětluje.

Stejný názor má i starosta další vesnice, Kozlova. Ledečsko tak stojí na křižovatce. Někteří chtějí přestoupit do jiného kraje, ale jen za popsaných podmínek, které jim navíc nikdo dopředu nezaručí. Lidé mají každopádně rozhodnout v referendu. Patrně za dva roky, v době konání parlamentních voleb.


Zvětšit mapu

Milan Kopecký, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme