Ledové kry ohrožovaly Velké Hydčice na Klatovsku. Hasiči použili speciální techniku

Rozvodněná Otava zaplavila Velké Hydčice na Klatovsku. Během včerejšího večera se na řece uvolnily ledové kry, které zablokovaly Prácheňský jez. Řeka se tak vylila z koryta a hladina nebezpečně stoupala k okolním domům. Voda zaplavila místní hřiště, tábořiště a přilehlé pozemky. Situaci začala okamžitě řešit povodňová komise města Horažďovice. Ta na místo povolala hasiče, kteří měli ledové kry prorazit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda jí zaplavila sklep a garáž.

Voda jí zaplavila sklep a garáž. | Foto: Tomáš Adamec

Nyní bezprostřední nebezpečí nehrozí. Hladina řeky se pouze monitoruje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velké Hydčice.mp3

Obojživelné vozidlo, které nasadili do boje proti krám hasiči, nedokázalo zpočátku čelit silnému proudu a nemělo dostatečnou sílu ledové kry rozlomit. Během odpoledne se ale kry podařilo rozlomit a zablokovaný Prácheňský jez byl proražen. Řeka Otava se začala postupně vracet do koryta a hladina začala klesat.

Během zásahu se začalo uvažovat také o využití pyrotechniky. Jednalo se ale o krajní řešení. Ledové kry dosahovaly tloušťky 20 centimetrů a rozlohu měly asi 3 metry čtvereční.

Voda se dostala nejen na zahrady, ale také do sklepů místních domů. Někteří lidé začali vynášet své věci do vyšších pater a odvezli automobily od řeky.

David Havlena, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme