Legionella se přemnožila na dalším pražském sídlišti. Hygienici ji našli na Černém Mostě

Ve vodovodním potrubí v Praze na Černém Mostě objevili hygienici větší množství bakterie legionella. Problém se týká několika obytných domů. Za poslední půlrok jde o třetí případ výskytu bakterie na pražských sídlištích. V září hlásili hygienici legionellu v potrubí na Proseku a minulý týden v Letňanech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště Černý Most | Foto: Lucie Malušková

Legionella se našla v potrubí dvou domů v Anderleho ulici a jednoho domu v Doležalově ulici.

Podle vedoucího oddělení hygieny vody hlavního města Matěje Čermáka byla bakterie nalezena na základě stížnosti občana na kvalitu teplé vody. Na Černém mostě tak zatím nezpůsobila žádné zdravotní potíže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vodovodním potrubí v Praze na Černém Mostě objevili hygienici větší množství bakterie legionella. Mluvil o tom hygienik Matěj Čermák

„Bakterie se vyskytuje v teplé vodě, u níž nepředpokládáme, že by ji lidé pili. Rozhodně nedoporučujeme, aby lidé obecně teplou vodu pili. I když tam legionella není,“ říká Čermák.

„Hodnota není nijak dramatická. Ale preventivně varujeme i sousední domy, kde dnes provádíme podrobné šetření kvality vody. Výsledky budeme znát do týdne. Výrobce teplé vody, Pražská teplárenská, bude ovšem stejně celý okruh vody prostřednictvím odborné firmy desinfikovat,“ uvádí hygienik.

Lidé by podle něj mohli výskyt bakterie alespoň částečně ovlivnit tím, že vyčistí a desinfikují, případně vymění perlátory na vodovodních bateriích nebo i celé baterie. Obdobně také sprchové hlavice.

Bakterie Legionella pneumophila může způsobit legionelózu, akutní horečnaté onemocnění | Foto: volné dílo, United States Department of Health and Human Services, wikiskripta.eu

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme