Lékaři v Brně jako první v Česku operovali prsa a vaječníky zároveň

Lékaři v brněnské fakutní nemocnici mají za sebou skvělý úspěch. Díky ojedinělému složení operačního týmu se podařilo spojit tři operace do jediného zákroku. Paní Zdenka z Brna, která kvůli zmutovanému genu měla téměř jistotu, že ji potká rakovina prsu, nebo rakovina vaječníků, se rozhodla pro radikální řešení, a to pro jejich odstranění. Lékaři k už tak komplikované operaci přizvali navíc plastického chirurga, který dokázal za stejnou dobu pacientce zrekonstruovat nová prsa z její vlastní tkáně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace. Ilustrační foto | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Paní Zdenka se letos v únoru dozvěděla od lékařů, že trpí agresivním nádorem prsu. Nebylo moc času, a tak musela ihned podstoupit chemoterapii a čekala jí operace. A po zjištění informací o problémovém genu se rozhodla nakonec pro preventivní vyřešení své diagnózy jednou provždy.

Paní Zdenka prý příliš neváhala, dala přednost jistotě a dobrovolně chtěla podstoupit amputaci prsou a odstranění vaječníku. Vzhledem k tomu, že je současným trendem ve zdravotnictví kombinování zákroků během jedné operace, tak lékaři začali plánovat poměrně komplikovaný, spojený zákrok. Tedy dvě operace v jednom.

A protože Fakultní nemocnice Brno má odborníky v mnoha oborech, rozhodla se pro naprosto jedinečné řešení, a to, že k tomuto operačnímu týmu připojí i plastického chirurga. Spojili tak tři operace do jediného zákroku.

V unikátní kombinaci lékaři v jedné operaci nejen že odstranili najednou jak tkáně prsou, tak i vaječníky, ale zároveň jí i plastický chirurg vymodeloval a zrekonstruoval prsa z její vlastní tkáně, a to konkrétně z břišního laloku.

Šlo o náročný zákrok jak pro operatéry, tak pro pacientku. Operace trvala asi 7 hodin a podílelo se na ní 5 chirurgů, anesteziolog a zdravotní sestry.

Obrovským plusem je menší zátěž pro organismus při operaci i zkrácení doby rekonvalescence. Navíc se vyřešil nejen onkologický problém, ale také se paní Zdenka mohla brzo dostat do psychické kondice.

Hodně žen je totiž po takovémto zákroku, kdy musí určitý čas žít jen s jizvou a nemají prsa, hodně traumatický.

Je otázkou, zda budou další týmy v republice tento příklad následovat. Problém je v tom, že málokdy je plastický chirurg takto provázán s gynekologií, jako v případě fakultní nemocnice v Brně.

Eva Lípová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme