Lepší služby, horší doprava. Lidé v Luboměři z odchodu vojáků nejásají

Jednou ze čtyř nových obcí, které do několika let vzniknou vyčleněním vojenských újezdů, je i vesnice Luboměř pod Strážnou. Budoucí obec má kolem 150 obyvatel, 84 procent voličů hlasovalo pro samostatnost. Spíše než nadšení nad získanou nezávislostí u místních převažují obavy z nejisté budoucnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z vojenského prostoru Libavá | Foto: Hana Staňková

„Je tu spousta starousedlíků, někteří se tu narodili, ale mladých je tu opravdu minimum. My jsme sem přišli za prací a za bytem, kdysi bývaly výhody – měli jsme slevu na byt, na nájem. Dneska zůstala výhoda, že máme díky vojákům zajištěnou dobrou dopravní obslužnost, autobusy nám jezdí hodně. To je asi to poslední, co ty lidi na dědině drží,“ tvrdí obyvatelka Luboměře Anežka Nevřelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeho se lidé po odchodu vojáků obávají a na co se naopak těší, zjišťovala v Luboměři pod Strážnou redaktorka Jana Zemková

Úřady jsou daleko, vše musí lidé vyřizovat až ve 40 kilometrů vzdálené Olomouci. „Obchod je tady jen se základním zbožím, kultura žádná, hospoda taky ne. Lidi tady musí držet hlavně vztah k domovu,“ míní Nevřelová.

Samostatnost obce přinese místním řadu změn. Zatím nedokážou říci, jestli k lepšímu, nebo k horšímu. Ve špatném stavu je především infrastruktura.

Obyvatelé vojenských újezdů by osamostatnění uvítali, mají ale i obavy

Číst článek

„Bude to strašně těžké. Mám obavu, že samostatná obec ty autobusy neutáhne. Naskočí nám poplatky za psa a odpadky, to myslím není zase takový problém, platí se všude, tak i tady. Ale budeme požadovat, aby nám vojáci předali vodovod, kanalizaci, čističku, všechno nové. Je to tady 50 let staré, čistička 30 let, všechno v havarijním stavu. Zatím vodu zajišťovaly Vojenské lesy a statky, asi to bude chtít obec převzít, protože voda, to je základ,“ popisuje starousedlice.

Místní také doufají v rozšíření některých služeb. Školy tam nefungují, stejně jako obchody, spolky či kultura. „To je zatím těžké, protože všechno tady vlastní Vojenské lesy a statky. Výhledově zatím ani nevíme, kolik nám toho armáda pustí. Podnikejte někde, když si nemůžete ani nic postavit. Na cizím pozemku nebudete a v těch starých opuštěných budovách se také moc podnikat nedá.“

Obyvatelé vojenských újezdů se v anketě vyslovili pro vznik čtyř nových obcí

Číst článek

Stále totiž není jasné, co obce od armády dostanou. Možnost samostatnosti proto příliš důvodů k radosti nedává, naopak ji zatím provází celá řada otázek. „Nejraději bychom zůstali pořád pod vojáky. Co se pro nás změní? Střelnice končí kousek za vesnicí, hranice bude opravdu až u vesnice, takže střílení budeme slyšet pořád,“ stěžuje si obyvatelka Luboměře Anežka Nevřelová.

Jana Zemková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme