Lesníci před Vánocemi více hlídají lesy před zloději stromků, policie zatím žádnou krádež neřeší

Lesníci na Brněnsku v předvánočním období zvýšili ostrahu lesů před zloději stromků. Každý rok se najdou lidé, kteří před koupí vánočního stromečku dávají přednost krádeži v lese. Dělají to proto, že chtějí mít stromek zadarmo nebo kvůli vzrušení z nezákonného jednání. Kromě hlídek využívají lesníci k prevenci krádeží několik speciálních typů ochrany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční ozdoba

vánoční ozdoba | Foto: stock exchange

„Sebereme nejkrásnější přeslen a z něj se úplně u kmene odstřihne větvička - jedna, druhá,“ popisuje nejúčinnější způsob ochrany stromků před zloději Roman Kus ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

„Pak se na druhé straně vezmou další větvičky. Stromek zůstává živý a zdravý, ale ztrácí takový ten půvab jako vánoční stromek, protože z jedné i z druhé strany jsou odstraněné ty haluzky,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se lesníci brání proti krádežím vánočních stromků, zjistila reportérka Vlasta Gajdošíková

Další způsob, jak odradit případné nenechavce, je pokropit stromek speciálním postřikem na přírodní bázi. V lese není vidět ani cítit, ale v teple silně zapáchá. Když si zloděj přinese stromek domů, bude cítit zápach ovčího chléva.

V boji se zloději stromků pomáhá lesníkům také moderní technika. Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny například používá fotopasti.

Jsou to vlastně takové foťáky, které jsou schopny nafotit pohyb čehokoli v prostoru a potom upozornit přes mobilní telefon lesníka MMS. Vzhledem k tomu, že lesníci bydlí ve svých úsecích, jsou schopni být během čtvrt hodiny na kterémkoli místě. Fotopasti přesunujeme tak, aby návštěvníci lesa nevěděli, kde je v ten okamžik máme nainstalované,“ vysvětluje vedoucí bílovického polesí Pavel Podlipný.

Podle něj se fotopasti už v minulosti osvědčily, ale jen v případě jednotlivce. Nejlepší ochranou proti organizovaným krádežím jsou závory, které jsou na všech příjezdových cestách do lesa. Přes ně se žádné nákladní auto nedostane.

Fotopasti vydrží i tři měsíce provozu | Foto: Ľubomír Smatana

Technika chrání také stromečkovou plantáž Kamila Zahradníčka u Petrova Na Hodonínsku.

„Hned vedle je jeden a půl hektaru fotovoltaické elektrárny a tam je kamerový systém velmi účinný. I v noci nám infračerveným systémem všechno snímá a zaznamenává. Případného zloděje teď už velmi rychle vypátráme,“ říká Zahradníček.

„A jinak to zabezpečujeme pravidelnými obchůzkami a hodinovými projížďkami našeho zaměstnance, které probíhají hlavně v noci,“ doplňuje.

Policie zatím letos řádnou krádež neřešila. Loni ale majiteli v Dolní Lhotě někdo ukradl 18 vzrostlých smrků. Jednalo se o smrky pichlavé, které dosahovaly výšky 150 až 220 centimetrů, a byly tedy ideální jako vánoční stromečky.

„Muži, který tyto stromky pěstoval, vznikla škoda ve výši téměř 8 tisíc korun,“ uvádí blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Podle lesníků ale stromky ze školek stejně obvykle nejsou tak dekorativní jako stromky z plantáží, kde mají dostatek místa i péče, aby vypadaly hezky.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme