Letci a řadoví zaměstnanci se rozloučí s vrtulníkovou základnou v Bochoři u Přerova

Třiadvacátá základna vrtulníkového letectva Edvarda Beneše odpočítává poslední měsíce své existence. Ministerstvo obrany rozhodlo, že ji k 31. prosinci sloučí se základnou v Náměšti nad Oslavou. Transformací vznikne nová vrtulníková základna, která bude dislokovaná v Sedlci-Vícenicích. Bochořské letiště postupně opustí 700 vojáků a civilních zaměstnanců. Dnešní slavnostní nástup využijí k tomu, aby se s ním důstojně rozloučili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník Mi-24 | Foto: Michal Malý

Více než deset let se mluvilo o zrušení vrtulníkové základny v Přerově. Jak se měnili politici a ministři obrany, měnily se i postoje k zachování letiště v Bochoři.

Přehrát

00:00 / 00:00

O loučení zaměstnanců s vrtulníkovou základnou v Bochoři u Přerova natáčela redaktorka Jana Zemková

V roce 2002 vláda sepsala seznam perspektivních posádek - patřila do něj i vrtulníková základna v Bochoři. Po pár měsících se začalo mluvit o jejím stěhování do Náměště nad Oslavou. Přestože se na letišti v rámci modernizace proinvestovalo půl miliardy korun. Bývalý velitel Ladislav Maťašovský tehdy řekl, že to není dobrá zpráva:

„Pro mé zaměstnance to nebyla žádná kladná zpráva. Myslím si, že tento problém se do tří čtyř let nějak vyřeší. Jsem přesvědčen, že kladně.“

Pět let regionální politici lobbovali za zachování základny, čekalo se na volby a novou vládu. V roce 2007 přijel mezi letce premiér Mirek Topolánek s dobrou zprávou:

Počátky historie letectva v Přerově sahají do roku 1911, kdy na vojenském letišti přistál Jan Kašpar s letounem Bleriot. Největší rozmach zažilo po válce, v době, kdy v Přerově působil bombardovací pluk, později i stíhací letouny. Vrtulníková základny vznikla v 90. letech. Piloti prokázali své kvality v řadě zahraničních misí, ale také při ničivých povodních v roce 1997.

„Podle nás bylo učiněno chybné rozhodnutí o přemístění vrtulníkové základny do Náměště nad Oslavou. Dáváme přerovskému letišti šanci.“

V roce 2011 se znovu uvažuje o zrušení jednoho z pěti vojenských letišť. A bude to právě bochořská základna, která letos končí. Vojáci se s letištěm rozloučí už dnes.

„My si na slavnostním nástupu připomínáme svátek – Den ozbrojených sil České republiky. A hlavně se sejdeme s bývalými veliteli a zaměstnanci letiště proto, abychom se důstojně rozloučili s tímto letištěm,“ potvrzuje mluvčí základny Jana Skřivánková.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme