Letecká show Den ve vzduchu nabídne souboj vrtulníku s vozem rallye

Na letišti v Plasích na Plzeňsku pokračuje letecká show Den ve vzduchu. Diváci se mohou těšit na souboj helikoptéry s vozem soutěží rallye nebo salto s vrtulníkem, které umí jen čtyři lidé na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

W-3A Sokol | Foto: Jiří Hošek

Nejlepší český závodník rallye Václav Pech se ve svém Mini Cooperu chystá poměřit síly s vrtulníkem. Předem si však netroufá říct, jak souboj dopadne.

„Protože se pojede po travnatém povrchu, neumíme přesně říct, jaké bude zrychlení Mini Cooperu, kolik ‚prohrabe‘ na trávě a kolik ztratí při brzdách na klouzavém povrchu. Stejně tak u helikoptéry nejde přesně říct, za jak dlouho dosáhne třeba dvousetkilometrové rychlosti, když bude začínat z nuly,“ vysvětluje Václav Pech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spoluorganizátor akce Karel Maříkk z Aeroklubu Plasy v Ranním interview na Radiožurnálu

Návštěvníci 10. ročníku Dne ve vzduchu uvidí také celou řadu leteckých ukázek, například průlet armádních bitevníků Jas 39 Gripen či akrobacii na kluzáku.

Vrcholem dne však bezesporu bude představení akrobatického vrtulníku BO-105 s pilotem Rainerem Wilkem. Wilke je jedním ze čtyř letců na světě, kteří umí s vrtulníkem udělat i salto. Dokonce je tím, kdo ostatní tři piloty podobné kousky vyučuje.

„Máme tady i modely železnic v hangáru, výstavy a samozřejmě atrakce pro děti,“ doplňuje nabídku akce jeden z organizátorů a zároveň vedoucí letového provozu Karel Mařík z Aeroklubu Plasy.

Podle Maříká se do Plasů už včera sjelo asi 14 tisíc návštěvníků. Pochvaluje si i počasí. „Všechno nám vyšlo tak, jak bylo plánováno,“ říká.

Druhý den letecké show probíhá od devíti hodin, letecký program začne ve čtrnáct hodin. Dopravu z Plzně zajišťují autobusy nebo vlak.

Martina Klímová, Tomáš Medek, Matěj Skalický, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme