Letecké cvičení nad Vysočinou bude podle armády nejtišší v historii

Letecké manévry Ample strike nad Vysočinou začnou v pondělí. Armáda slibuje, že budou letos nejklidnější v historii. Americké helikoptéry Apache i české bojové vrtulníky Mi24 budou trvale ve vojenských újezdech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apache AH1. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka RGBStock

Cvičení Ample strike začíná v Náměšti nad Oslavou už v pondělí. Ale jde spíš o formální začátek. Ve skutečnosti to bude obnášet ladění počítačů a zřizování velitelského štábu. První přílety na základnu v Náměšti budou ve čtvrtek a v pátek.

Přelety by měly končit vždy nejpozději ve 23 hodin. „Samozřejmě nemůžeme vyloučit, že z důvodu technické závady nám někde uvízne letecká technika a potom se bude muset někdy v průběhu noci vrátit. To vyloučit nemůžeme,“ říká výkonný ředitel cvičení Pavel Procházka.

Letecké manévry nad Vysočinou letos armáda omezila na minimum. Postavila dvě polní letiště přímo ve vojenských újezdech. A tak, přestože se letošního cvičení opět účastní americké helikoptéry Apache, spatřit je nebude prakticky možné.

Budou totiž vzlétat i přistávat výhradně v Boleticích na Šumavě, kam mají civilisté vstup zakázán. Bojové vrtulníky Mi24 budou zase trvale na Libavé v Olomouckém kraji, ani tam se veřejnost nedostane.

Prioritou prý bylo eliminovat hlukovou zátěž pro civilisty. Roli sehrály i ekonomické a organizační důvody. Tím, že jsou stroje přímo v újezdech, nemusejí nikam přelétávat a ušetří čas i peníze.

ČRo, Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme