Letiště s mezinárodním provozem, tak mají vypadat Milovice v roce 2023

Území, kde se zastavil čas. V Milovicích, bývalé obci Mladá a na letišti Boží Dar žilo kdysi dohromady asi sto tisíc ruských vojáků a civilistů. Řadu domů, kde bydleli důstojníci pozemních vojsk s rodinami, se v 90. letech podařilo opravit a dnes v nich žijí Milovičtí. Část bývalého vojenského prostoru přesto stále vypadá, jakoby tudy prošla válka. To se má ale změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milovice - ruiny jsou vidět na každém kroku | Foto: Michal Trnka

„Věřím, že za deset let se tady opravdu sejdeme nad funkčním letištěm. Netroufám si tvrdit, jaké velikosti, ale viděl bych to opravdu na malé, byť mezinárodní letiště,“ nastiňuje střednědobé plány Lukáš Zach ze společnosti Mladá RP, která má letiště na Božím Daru i přilehlé někdejší sídliště pronajaté.

Právě tato část bývalého vojenského prostoru dopadla ze všech nejhůř. Pohled na více než tři stovky staveb, které jsou určené k demolici, připomíná území, kde se zastavil čas.

V roce 2023 by letiště s přilehlým sídlištěm mělo být už několik let od zchátralých a nepotřebných staveb vyčištěné. Soukromá společnost, která si od Středočeského kraje toto území pronajala, se k tomu alespoň smluvně zavázala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak budou vypadat Milovice v roce 2023, zjišťoval reportér Michal Trnka

„Máme tady bývalé sovětské paneláky, pár českých paneláků, různé vily a autoparky, garáže, prádelny, čistírny, baterkárny, čerpací stanice…“ popisuje Zach.

Plánů, jak s milovickým areálem naložit, byla už celá řada. Vyrůst tu mělo univerzitní městečko, jiné záměry počítaly s domovem pro seniory. Když pak u Milovic začala v roce 2009 působit zmíněná společnost Mladá RP, rozvířily se diskuze o solární elektrárně.

Ta ale podle náměstka středočeského hejtmana Miloše Petery z ČSSD zelenou nedostala. „V rámci územních plánů bylo rozhodnuto, že tam nesmí vzniknout fotovoltaická elektrárna, která byla nosným tématem celého projektu. A ta společnost se samozřejmě musela přeorientovat a řešit to nějakým jiným způsobem,“ říká.

Mladá RP přišla s myšlenkou mezinárodního letiště. Jen u vzletových a přistávacích drah ale podle manažera Lukáše Zacha nezůstane. V roce 2023 si u Milovic možná také nakoupíme.

„Letiště může přinést další věci, jako jsou servisní zóny, ubytovací kapacity, k tomu tam můžeme doplnit obchodní zónu, která může být v bezcelní formě, jak je to známo z příhraničí,“ popisuje.

Možná budou i zubři

Představy o tom, jak bude za deset let vypadat někdejší vojenský prostor, má i vlastník území - tedy kraj. „Měly by tam být zajištěny volnočasové aktivity. Mohla by tam být území, kde by se pásli různí sudokopytníci včetně zubrů,“ doplňuje Miloš Petera.

Nová pracovní místa, to bude podle milovického starosty Lukáše Pilce z ODS hlavní přínos přeměny vojenského areálu pro blízký region.

„Čtyři a půl tisíce lidí denně dojíždí do Prahy. To znamená, že u nás v Milovicích nemá kdo utrácet peníze. Potřebujeme oživit drobné podnikatele, trošku jim pomoct. Když bude práce v Milovicích, nebudou lidé dojíždět do Prahy a Milovicím se bude lépe dařit,“ tvrdí.

Jedno je jisté. Přeměna území jen tak neskončí a půjde o postupný proces. A také další někdejší vojenský prostor ve středních Čechách mění svou tvář. Z bývalého armádního území Vrchbělá - Ralsko na Mladoboleslavsku bude centrum volného času. V průběhu příštího roku má být hotovo. Vzniknou třeba na běžecké trasy, dětské hřiště, minizoo nebo hotel s restaurací.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme