Letiště v Havlíčkově Brodě umožní záchranným vrtulníkům noční přistávání

V Havlíčkově Brodě budou už brzy přistávat vrtulníky záchranné služby také v noci. Na tamním letišti vyšli vstříc požadavkům nemocnice, na jejímž heliportu startují a přistávají helikoptéry pouze ve dne. Noční lety pro akutní případy nově zakotví na speciálně nasvícené a upravené letištní ploše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Brno-Bohunice - heliport | Foto: Zuzana Kopuletá

Havlíčkobrodské letiště rozšíří seznam míst na Vysočině, kde mohou přistávat záchranné vrtulníky při nočních výjezdech.

„V praxi to bude vypadat tak, že dispečink nebo posádka si zavolá na speciální číslo, které automaticky celý heliport rozsvítí. V případě, že by tato služba nebyla dostupná, tak potom je tady možnost manuálního ovládání, které by prováděla posádka záchranného vozu,“ vysvětluje předseda aeroklubu Milan Janeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se letiště v Havlíčkově Brodě připravuje na příjem záchranných vrtulníků v noci, zjišťovala na místě redaktorka ČRo Hana Mikulincová.

Požadavek na speciální nasvícený heliport vzešel ze strany havlíčkobrodské nemocnice a pražské záchranné služby. Letiště na něj okamžitě zareagovalo, jak podotýká Janeček.

Přistávací plocha bude připravena zhruba za měsíc. Havlíčkův Brod přitom není jediné místo, kde noční heliport vzniká. Pracují na něm také na letišti v Přibyslavi a na papíře se kreslí také na jihlavském a chotěbořském letišti.

Při akutních případech je to nutné, jak upozorňuje ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová:

„Už několikrát záchranná služba kraje Vysočina využila povolání záchranné služby z Brna v nočních hodinách z důvodu vysoce akutního transportu pacienta. Přímo z terénu sanitním vozidlem byl transportován na takzvané místo známé a odtud byl transportován například do traumacentra v Brně.“

Čím víc možností nočních přistání vrtulníky mají, tím víc času ušetří při převozu raněných k rukám specialistů.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme