Letitý restituční spor kolem zámku v Opočně může pokračovat, rozhodl soud

Spor o navrácení zámku v Opočně na Rychnovsku, který se táhne už od 90. let, může pokračovat. Obnovu řízení dnes povolil Krajský soud v Hradci Králové. Na doporučení Ústavního soudu rozhodl stejně už rychnovský okresní soud, ale proti jeho verdiktu se odvolali památkáři. O obnovu řízení usiluje Kristina Colloredo-Mansfeldová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Opočno

zámek Opočno | Foto: Okres Rychnov nad Kněžnou

Soud v dnešním jednání vzal v potaz nejen doporučení Ústavního soudu, ale také dva nové důkazy, které by měly prokázat, že babička hraběnky Colloredo-Mansfeldové byla židovského původu. To by podle soudce Igora Pařízka mohlo ovlivnit výsledek sporu o zámek.

„Neboť se to týká toho, jestli otec žalobkyně byl pronásledován nacistickým Německem nejen z důvodů vlasteneckých a politických, ale i z důvodů rasových,“ uvedl soudce.

S tím nesouhlasí památkáři. Jejich právní zástupce Miloš Hošek trvá na tom, že v této kauze nejde o rasovou perzekuci.

„Majetek nebyl konfiskován Colloradům, ale byl konfiskován jako majetek, který byl zapsán jako majetek Německé říše,“ řekl.

„V době, kdy to mohlo nebo mělo být napraveno, to znamená v době po druhé světové válce, tak to napraveno nebylo, a nebylo napraveno nikoli z důvodů perzekuce,“ dodal Hošek.

Památkáři zvažují, že proti dnešnímu rozsudku podají dovolání.

Kristýna Štanderová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme