Letitý spor o protipovodňový poldr u Dobrušky nabírá na aktuálnosti

Stačilo, aby se bouřky minulý týden posunuly o několik desítek kilometrů na východ, a obce na řece Dědině na Rychnovsku by byly pod vodou. Už 15 let trvají snahy je ochránit. Dědina u Dobrušky na Rychnovsku, kde měl vzniknout protipovodňový poldr, ale bude zřejmě přírodní památkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná řeka Dědina | Foto: ČTK

Starostové obcí, ležících u této řeky, se obávají, že to pro ně může mít katastrofální následky. Nejhorší povodeň v roce 1998 totiž postihla na dva tisíce lidí. Ty další byly sice menší, ale také rozsáhlé. A vyžádaly si několik lidských životů.

„Pro nás to je velice nepříjemné, neboť se obávám, že tímto vyhlášením dojde zase ke zdržení jakékoli stavby na toku Dědiny. A myslím si, že to je velice špatné,“ hodnotí situaci starosta Dobrušky Petr Tojnar z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se vyvíjí spor o suchý poldr u Dobrušky, přibližuje Kristýna Štanderová

U Dobrušky vodohospodáři připravují stavbu suché nádrže. Vodní nádrž tam totiž nedovolili ochranáři kvůli vzácným živočichům a rostlinám. Také starosta Třebechovic pod Orebem bez politické příslušnosti Jiří Němec se obává komplikací v souvislosti s přírodní památkou.

„Máme obavy, aby ochránci přírody svým jednáním nedokázali to, že ani ten poldr by se nakonec nerealizoval,“ říká Jiří Němec.

Zákon totiž zakazuje hospodářské využívání přírodní památky vedoucí k jejímu poškození. A tato věta se podle starostů dá vykládat různými způsoby podle zájmů konkrétních skupin lidí. Podle mluvčího Královéhradeckého kraje Jiřího Hošny ale nemusejí mít starostové obavy.

„Byla udělena určitá výjimka z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin. Zároveň samozřejmě ta přírodní památka má upravený režim, čili když se tam mělo nějakým způsobem stavět, tak musí být požádán příslušný orgán ochrany přírody o výjimku,“ vysvětluje Jiří Hošna.

Různý výklad zákona

Kromě Dobrušky se nemohou ostatní obce u toku Dědiny účastnit tohoto řízení.

„Nemohou, protože tam nemají svoje pozemky. Na druhou stranu občanská sdružení, která všemožně brání různým úpravám toku, tak nemusejí být vůbec odsud. A ti účastníky řízení mohou být. Já to považuju za absurditu zákona,“ dodává místostarostka Dobrušky Blanka Čiháčková.

Na Dědině by měl vyrůst suchý poldr a 14 metrů vysoká hráz.

„Pod ní bude volně protékat řeka. Dokonce jsou tam navrhována taková opatření, že tam bude přisvětlění tak, aby migrace živočichů mohla nerušeně probíhat. A při vysokých průtocích by se nádrž začala plnit vodou a snížila by kulminační průtok pod tou vodní nádrží,“ upřesňuje investiční ředitel Povodí Labe Marian Šebesta.

Voda v Podbřezí - okr. Rychnov nad Kněžnou | Foto: Martin Pařízek

Tato možnost se ale nelíbí ochráncům přírody.

„Ta varianta se nám nelíbí, ale musíme se s ní smířit. Nic jiného nám nezbývá. My samozřejmě budeme projekt dál sledovat a naší základní snahou je to, aby se tam nikdy nemohla zrealizovat vodní nádrž,“ říká Martin Hanousek z Českého svazu ochránců přírody.

Dotační program na protipovodňová opatření by mohlo ministerstvo zemědělství vypsat na přelomu roku. Pak by Povodí Labe mohlo začít s územním řízením.

Kristýna Štanderová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme