Letní kurzy češtiny lákají studenty z celého světa. Zájemců je víc než loni

Naučit se lépe česky a poznat naši kulturu - to si přejí studenti češtiny z celého světa, kteří budou v příštím měsíci navštěvovat Letní školu slovanských studií v Praze. Zájemců tentokrát přijelo víc než 140 ze 40 zemí světa. Letní školu pro ně pořádá Karlova univerzita. Akce se koná letos už pošedesáté a zájemců je podle organizátorů víc než minulý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní škola slovanských studií Univerzity Palackého | Foto: Jana Opočenská | Zdroj: Český rozhlas

„Celý ten měsíc je vlastně koncipován tak, aby ti účastníci pokud možno poznali život v současné České republice,“ přibližuje ředitel letní školy Jiří Hasil.

Na letní kurzy češtiny do Prahy dorazily například studentky filologické fakulty z Moskvy nebo Japonka, která se chce naučit česky, aby během olympiády v Tokiu za čtyři roky mohla pracovat jako tlumočnice.

Další student přijel z Hanoje. „Mám rád češtinu a českou hudbu a lidové písně,“ vysvětluje, co ho na Letní školu slovanských studií do Prahy přivedlo.

Kromě jazykové výuky na studenty v příštích čtyřech týdnech čekají i koncerty, přednášky, promítání českých filmů, návštěvy muzeí či výlety. Jedním z témat bude také Karel IV.

„Pochopitelně navštívíme pražské výstavy věnované Karlu IV., pojedeme na Loket a do Karlových Varů,“ dodává Jiří Hasil.

Za češtinou i do Brna a Olomouce

Zatímco v Praze se výuka češtiny teprve rozbíhá, v Brně se jí přes 130 zahraničních studentů věnuje už druhý týden. Letní školu slovanských studií tam pořádá Masarykova univerzita. Studentům z více než 30 zemí pomáhají v jejich úsilí dřívější absolventi letní školy.

Některým se český jazyk zalíbil tak, že se kvůli němu do Brna přestěhovali a několik let tu žijí a studují. Jako třeba Nevena Petrović a Nemanja Pajović ze Srbska.

„Studium češtiny jsem si vybrala proto, že jsem chtěla umět nějaký jiný jazyk, který neumí každý člověk v Srbsku,“ vysvětluje svou motivaci Nevena a Nemanja ji doplňuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Některým cizincům se čeština tak zalíbila, že se kvůli ní přestěhovali do Brna, kde už několik let žijí a studují. Natáčel s nimi Tomáš Kremr

„Šel jsem studovat italštinu, ale přijímačky jsem neudělal moc dobře. Pak jsem si mohl vybrat jiné jazyky, kde bylo místo a čeština byla jeden z nich. Nějak se to rozjelo, pak jsem se do toho zamiloval a teď jsem tady v Brně už dva roky.“

Oba se potkali na univerzitě v Bělehradě, do Brna se dostali přes Letní školu slovanských studií a pak tu i zůstali. Stále studují češtinu a také pomáhají novým studentům na letní škole.

Už přes týden pilují češtinu zájemci z Anglie, Německa anebo dokonce i z Tchaj-wanu také v Olomouci, kde se prázdninové jazykové kurzy konají už po třinácté. Letos na ně přijela téměř stovka studentů z pětadvaceti zemí.

ČRo, Štěpánka Křesťanová, Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme