Letní sezóna je pro horskou službu náročnější, než byla loňská

Letošní letní sezóna je pro Horskou službu celkově zatím náročnější než loňská. Horská služba České republiky má na svém kontě celkem už kolem 1800 případů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník záchranářů | Foto: ZZS JMK

Nejvíc práce mají v letošním létě na Šumavě a v Jizerských horách, říká šéf Horské služby České republiky Jiří Brožek.

„Každopádně v porovnání s loňským rokem, jsme o něco dál. Jsou tu různé adrenalinové sporty, které na českých horách fungují. Padáčkáři, čili paragliding, horolezci, i když těch je u nás relativně málo, cyklisté,“ popisuje Brožek

„Vznikají nové bikerské tratě, různé singletracky. Vedle toho jsou to i pěší turisté. Jsou zde problémy třeba bouřek na horách, uštknutí zmijí a podobně, škála je opravdu široká,“ dodává šéf horské služby.

Šéf šumavských záchranářů Michal Jaňďura potvrdil nárůst zásahů o dvacet procent. Dobrou zprávou ale je, že převažují lehké úrazy.

„Ubylo vážných úrazů cyklistů a pěších turistů. U cyklistů byly hlavně těžké úrazy hlavy, polytraumata a poranění páteře,“ vysvětluje Janďura.

Konečnou podobu statistiky ještě ovlivní začátek podzimu. Hezké zářijové počasí láká do hor stále více lidí a to se podepisuje i na počtu případů, které horská služba musí řešit.

„Pokud bude září pěkné, tak mnohdy je právě toto období navštěvovanější než perné léto. Takže momentálně nedokážu říct, jak se trend bude vyvíjet,“ dodává šéf Horské služby ČR Jiří Brožek.

Horská služba necelý rok pracuje s mobilní aplikací, díky které si zraněný člověk může za pomoci chytrého telefonu okamžitě zavolat pomoc. Záchranáři tak přesně vědí, kde turista je.

Lucie Husárová 1, Eva Presová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme