Levné byty v Mostě lákají spekulanty. Ti je skupují a pronajímají sociálně slabým

Byt o velikosti 3+1 je v Mostě možné koupit až o 20 procent levněji než v jiných obdobně velkých městech Ústeckého kraje. Panelákový byt průměrné velikosti v blízkosti centra se dá pořídit už od 150 tisíc korun. To láká spekulanty, kteří byty nakupují ve velkém množství a následně je pronajímají sociálně slabým. Magistrát s tím nemůže nic dělat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most

Most | Foto: David Hertl

„Je vysoká nezaměstnanost, lidé mají nízké mzdy, mladí nemají práci žádnou. V tom případě si nemohou dovolit dražší byty a tomu odpovídá trh,“ popisuje velmi trefně situaci na zdejším trhu s byty čtyřicetiletá Alena z Mostu. Žije tady od svého narození a ví, že zdejší byty jsou v porovnání s okolím velmi levné.

Sama by z Mostu neodešla, bydlet tady by ale nikomu nedoporučovala: „Nedoporučila bych. Pokud jsou mladí, tak s prací se tu nechytají, žádná budoucnost tu není. Pokud se zavřou šachty, na to se navážou železnice, doprava. Prostě nebude tu vůbec nic a bude tu nízká kupní síla a tím pádem se zavřou obchody a všechno,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spekulacích s levnými byty v Mostě informoval reportér Jan Beneš

Mostecký magistrát během posledních několika let prodal do soukromých rukou většinu ze svých bytů. Ponechává si jich přibližně 500. Tisíce dalších bytů vlastní bytová družstva, soukromí vlastníci nebo společenství nájemníků. Cena bytů v Mostě je podle realitních makléřů nejnižší za posledních zhruba 10 let.

„Já jsem loni prodával jedné rodině, která sem přišla ze Slovenska, kvůli práci byt. Bylo to na ulici Budovatelů, v centru města, cihlová zástavba. Byt kupovala paní za 380 tisíc korun v původním stavu,“ popisuje jeden z příkladů pádu ceny bytu Tomáš Březina z realitní kanceláře MaM Reality a pokračuje:

„Ona ho během roku dala do pořádku, proběhla tam nějaká rekonstrukce, ale syn nedostal práci, kterou měl přislíbenou, takže dneska se stěhují zpět na Slovensko. Bohužel, byť ten byt je rekonstruovaný, tak za něj dostanou zhruba o 25 procent méně, než za něj dávali v loňském roce.“

Ceny bytů klesly i o polovinu

Podle realitních makléřů je prázdných bytů v Mostě hodně. Od roku 2008 cena některých bytů klesla i o polovinu a podle odhadů budou ceny klesat i v tomto roce. To nahrává spekulantům, kteří v poslední době skupují byty ve velkém a následně je pronajímají sociálně slabým.

„Tady spoustu bytů kupují na investici investoři z jiných částí republiky,“ tvrdí Tomáš Březina. Zvýšený zájem o jednotlivé byty i celé bloky domů mi potvrzují i v jiných cestovních kancelářích.

Sídliště Chanov | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Nejde ale o to, že by podnikatelé z celé republiky věřili, že se Most zanedlouho stane velmi atraktivním místem a ceny bytů půjdou nahoru. Ti, kteří skupují byty, je pak dál pronajímají sociálně slabým, za které nájem platí stát. Výdělek je tedy takřka jistý. Jde tak jen o to si pohlídat, aby nájemníci byty a domy neničili.

Magistrát o problému ví, nemůže s ním ale nic dělat. „Velmi, velmi nám to vadí. Bohužel platná legislativa nám nedovoluje tuto situaci regulovat. A jednat tak ve prospěch většiny slušných obyvatel v tom příslušném domě nebo ve městě,“ říká primátor Mostu za Severočechy Vlastimil Vozka.

Mostecký magistrát tak jen může nečinně přihlížet tomu, jak se někdejší chlouba socialistické výstavby mění v ubytovny sociálně slabých.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme