Libavští patrioti označili zaniklé hřbitovy. Na řadě míst se objevily pamětní tabulky

Do auta naložili motorové pily, kladiva, kůly a vyjeli do terénu. Libavští patrioti se pustili do značení zaniklých hřbitovů. Na dvaceti místech se objevily nové pamětní tabulky. Na nich stojí jméno vesnice, ke které hřbitov patřil. Aby lidé věděli, kde odpočívají jejich předci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libavští patrioti označili zaniklé hřbitovy | Foto: Jana Zemková

Do kraje svých předků jezdí dnes často i celé autobusy, hlavně u příležitosti akce Bílý kámen, kdy se vojenský výcvikový prostor otevírá civilistům.

Podle autora myšlenky Jindřicha Machaly je označování zaniklých hřbitovů pro potomky německých starousedlíků, kteří tady hospodařili po staletí a odešli s holýma rukama, překvapující.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libavští patrioti se pustili do značení zaniklých hřbitovů. Natáčela Jana Zemková

„Nemůžou věřit, že se něco takového po těch letech děje,“ říká.

Nové pamětní tabulky a značení ve vojenských mapách mají místa ochránit před další devastací těžkými vozidly, tanky. A hlavně uzavřou jednu historickou kapitolu Libavska, věří Jindřich Machala:

„Já to beru určitým způsobem jako takové narovnání vztahů. Co bylo, bylo, život běží dál. Je potřeba se s minulostí popasovat a ty vztahy srovnat.“

Libavští patrioti označili zaniklé hřbitovy | Foto: Jana Zemková

Jana Zemková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme