Liberec začne kácet stoleté lípy na Masarykově třídě, vysází za ně nové

Liberecká radnice chce začít kácet stromy ve stoleté aleji na Masarykově třídě. Stromořadí lip v Zahradním městě je staré a stromy mohou padat a ohrožovat tak zdraví nebo dokonce životy kolemjdoucích. Památkáři s likvidací starých stromů souhlasí. Město ale musí vysázet alej novou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokácení lípy v parku na Výstavišti v Mladé Boleslavi

Pokácení lípy v parku na Výstavišti v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

„Na Masarykově třídě je celkem 129 stromů. Město provedlo dendrologický průzkum a zjistilo, že šest z nich je v havarijním stavu a ty je potřeba pokácet. Udělali jsme dva další posudky, které tento závěr potvrdily,“ říká David Novotný z liberecké radnice.

Lidé, kteří bydlí v blízkosti aleje, jsou většinou pro. „Já bych to uvítala. Protože tady když zafouká, tak padají větve a myslím si, že jde kolikrát i o život,“ říká jedna z obyvatelek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kácení stoleté aleje v Liberci se zajímala Šárka Škapiková

S kácením souhlasí i památkáři. Stromy jsou nebezpečné, jejich likvidace je nutná, i když to bude lidi mrzet. Ale musejí se vysadit stromy nové, upozorňuje Vladimíra Králová z Národního památkového ústavu.

„Z hlediska památkové péče by bylo nejlepší, kdyby se zasadila alej úplně celá nová. Stávající stromy jsou poničené, může za to oprava tramvajové trati v 90. letech, kdy došlo k narušení kořenů a ten strom je pak nestabilní.“

Také ředitel severočeského muzea a památkář Jiří Křížek říká, že kácení starých dřevin je nutnost. Ale bez náhrady to být nesmí.

„K zeleni se musí přistupovat individuálně. Kácet jen opravdu staré a nemocné stromy. Někteří vlastníci si pomáhají tím, že kácejí plošně, tak by to být nemělo. Ale pokud už jsou stromy staré, tak ohrožují lidi a je skutečně potřeba alej omladit a vysázet stromy nové.“

Liberecká radnice chystá debaty, kde chce lidem vysvětlit, proč se musí kácet a kdy a jak to bude probíhat. Sezení bude v Lidových sadech a vyjádřit své názory na něm budou moci všichni obyvatelé města.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme