Liberec zvažuje další scénáře, co s letištěm v Ostašově. Koupit ho nikdo nechtěl

Magistrát města Liberce zatím letiště v Ostašově neprodá, o jeho koupi nikdo neprojevil zájem. Město původně plánovalo, že za prodej letiště dostane nejméně 106 milionů korun. Peníze město potřebuje, aby bylo schopné splácet své dluhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo Cesna | Foto: Milan Kocourek

Liberec teď zvažuje několik možností, co s letištěm dál. Plochu může využít jiným způsobem, nebo znovu vypíše výběrové řízení s upravenými podmínkami.

Rozhodujícím kritériem pro prodej letiště byla cena. Druhá z podmínek města byla, že provoz letiště musí být zachovaný a radnice si také chtěla na 20 let ponechat předkupní právo za původní kupní cenu.

Radnice má také nabídku ke spolupráci od investora, který by chtěl letiště modernizovat.

Letiště v Liberci slouží už od roku 1934. Funguje jako mezinárodní, ale neveřejné. Letadla ze zahraničí se musejí ohlásit 24 hodin předem. Můžou tam ale přistát jen malá letadla. Letištní plocha není osvětlená a navíc nemá pevnou přistávací dráhu. Zpevnění plochy by podle odhadů přišlo až na 300 milionů korun. Na to město nemá peníze.

Další možností je ponechat letiště tak, jak je, to však radnici ročně stojí kolem 300 tisíc korun.

Liberci by se navíc peníze z prodeje letiště hodily na splácení dluhů. Jen letos musí radnice zaplatit téměř 325 milionů korun.

Liberecká opozice s prodejem letiště nesouhlasí. Dokonce Změna pro Liberecký kraj v čele s Janem Korytářem začala sbírat podpisy pro vyhlášení referenda. K včerejšímu datu se jim podařilo sehnat 3200 podpisů oprávněných voličů. K vyhlášení referenda a zastavení prodeje městského majetku jich je potřeba 8100.

Eva Malá, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme