Liberecká nemocnice má unikátní přístroje na léčení cévní mozkové příhody

Krajská nemocnice v Liberci získala špičkové vybavení pro léčení cévních mozkových příhod a nádorových onemocnění za téměř 22 milionů korun. Vedle kardio, trauma a onkocentra je komplexní cerebrovaskulární centrum posledním specializovaným pracovištěm liberecké nemocnice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberecká nemocnice nakoupila přístroje za 21,7 milionu korun pro léčení cévních mozkových příhod i nádorových onemocnění

Liberecká nemocnice nakoupila přístroje za 21,7 milionu korun pro léčení cévních mozkových příhod i nádorových onemocnění | Zdroj: ČTK

Centrum se specializuje na léčbu zejména cévní mozkové příhody. Ta za rok v Libereckém kraji postihne zhruba 700 lidí. Počet pacientů ale rok od roku stoupá.

Cévní mozková příhoda postihla už po druhé za sebou i Josefa Fotra z Liberce. Upadl v restauraci. Kamarád naštěstí nezaváhal a zavolal záchrannou službu. I díky rychlému převezení do nemocnice je pan Fotr bez následků a z nemocnice půjde brzy domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V liberecké nemocnici natáčela redaktorka Eva Malá

„Pacient má teď pořádné modřiny po tom pádu. Byl převezený na angiosál, kde radiolog roztáhl zúžení krkavice, mikrokatetrem se dostal až do místa uzávěru mozkové tepny, a tu část toho trombu, který byl zaplaven do mozkové tepny, vytáhl z těla ven," popsala zákrok lékařka Sylva Klimošová.

Josef Fotr bude muset brát léky, které zabrání opakování trombózy a do konce života léky na ředění krve. Lékařům přislíbil, že změní své návyky. Kouří a to riziko cévní mozkové příhody zvyšuje.

Cévní mozková příhoda je hlavní příčinou trvalé invalidity. Je při ní vysoké riziko demence a úmrtí. Nejčastěji postihuje lidi nad 50 let, výjimkou ale nejsou ani pacienti mladší. Příznaky nemoci lze snadno rozeznat.

„Člověka požádáte, aby se na vás usmál. A on toho není schopen, protože mu koutek nefunguje. Požádáte ho, aby předpažil ruce, jedna končetina mu klesá anebo vám nevyhoví, protože vám nerozumí, co po něm chcete," popisuje příznaky Klimošová.

V areálu liberecké nemocnice pokračuje stavba heliportu. Dno už je na místě

Číst článek

Ročně se v liberecké nemocnici léčí zhruba 700 lidí. Nemocnice teď může pacientům nabídnout léčbu nejmodernějšími přístroji. Nejdražší, ale zároveň nejlepší, co trh může nabídnout, je podle zástupce přednosty na neurochirurgii Pavla Buchvalda operační mikroskop za více než osm milionů korun:

„Máme možnost si po podání kontrastní látky do žíly, která obsahuje fluorescent, pod určitým světlem zobrazit průchodnost cév. Když zprůchodníme cévu nebo uzavřeme mozkovou výduť a bojíme se, že bychom s ní uzavřeli nějakou důležitou cévečku, tak si dokážeme pod mikroskopem zobrazit cévy, a zjistíme, že naše práce je přesně taková, jak si ji představujeme.“

Modernizace cerebrovaskulárního centra není ještě u konce. Do května příštího roku by měla nemocnice nakoupit další vybavení. Jednotka intenzivní péče získá osm speciálně vybavených lůžek, pojízdné CT a speciální stůl na operační sál.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme