Liberecká opozice si chce stěžovat u předsedy ÚOHS. Kvůli údajně nevýhodné dopravní smlouvě

Liberecké opoziční hnutí Změna pro Liberec sepisuje stížnost k předsedovi antimonopolního úřadu. Změně se nelíbí, že úřad dostatečně nevysvětlil, proč nepostihne liberecký dopravní podnik kvůli údajně nevýhodné smlouvě se semilským dopravcem Busline, který zajišťuje část městské dopravy v Liberci a Jablonci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská hromadná doprava. Ilustrační foto.

Městská hromadná doprava. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podle Změny pro Liberec prodělává liberecký dopravní podnik kvůli údajně nevýhodné smlouvě desítky milionů korun ročně. Tohoto dopravce částečně dotuje město Liberec.

Podle opozice by se za tyto peníze dala například opravit tělocvična na ZŠ Sokolovská, kde je plíseň a je na zavření, anebo postavit nové školky, když pro děti stále chybějí místa, a rekonstruovat řadu poničených silnic.

Podle zastupitele Změny Josefa Šedlbauera platí dopravní podnik semilskému dopravci o téměř 13 korun víc, než je běžná cena mezi dopravci. Proto chtěla opozice tuto smlouvu antimonopolním úřadem prověřit.

Jak si dnes ale dnes opozice postěžovala, dostala od úředníků pouze strohou odpověď na jednom listě papíru, že je smlouva v pořádku. A to bez jakéhokoli vysvětlení.

Po prošetření všech okolností vedoucích k uzavření smlouvy mezi libereckým dopravním podnikem a Buslinem prý úředníci antimonopolního úřadu nevidí důvod k zahájení správního řízení. Z toho vyplývá, že je podle úřadu smlouva v souladu se zákonem.

Změna pro Liberec se ale domnívá, že se úřad nezabýval obsahem smlouvy, a tím pádem ve skutečnosti odsouhlasil to, že dopravní podnik nemusí vyhlašovat výběrové řízení, přestože by podle Změny pro Liberec měl. Tím se celá doprava pro Liberec a Jablonec prodražila.

Dopravní podnik rozhodnutí antimonopolního úřadu přivítal, necítí ale oprávnění jeho rozhodnutí nijak komentovat. Změna pro Liberec je teď rozhodnutá, že pošle na postup antimonopolního úřadu stížnost k jeho předsedovi, a pokud neuspěje, obrátí se na ombudsmana nebo na Evropskou komisi.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme