Německo 0:2 Česko

Liberecké části Vratislavice se nelíbí rozhodnutí zvýšit daň z nemovitostí

Liberečané letos odvedou vyšší daň ze svých nemovitostí. Rozhodli o tom jejich městští zastupitelé, kteří tím chtějí získat do rozpočtu 60 miliónů korun. Liberecká městská část Vratislavice nad Nisou s tím ale nesouhlasí - chce dokonce část daně lidem vrátit. Jedná se o 5 miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměsti Dr. E. Beneše v Liberci | Foto: Tomáš Adamec

V Liberci mají od nového roku dražší jízdenky na autobusy a tramvaje a daň z nemovitosti se v některých čtvrtích zvýšila až čtyřnásobně. Řada Liberečanů je naštvaná, jiní krčí rameny.

„Neranilo mě to, ale nemuselo by to být.“
„Samozřejmě, že se člověk k tomu nemůže chovat jako hloupá ovce, ale … co s tím, že jo. Zaplatíme,“ říkají oslovení občané města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozdílné názory na výši daně z nemovitosti v Liberci a Vratislavicích zaznamenala zpravodajka Ivana Bernáthová

Liberec má svou městskou část Vratislavice nad Nisou, která rozhoduje o vlastním rozpočtu. Tamním zastupitelům se rozhodnutí velkého Liberce o navýšení daně nelíbí, a proto pověřili starostu, aby našel způsob, jak lidem peníze vrátit. Ti to samozřejmě vítají.

Může to vrazit klín mezi Liberec a Vratislavice, zdůrazňují někteří Liberečané. Není přece možné, aby v jednom městě platili lidé různé daně. Nicméně, jak konstatuje jeden Liberečan, pokud si to ve Vratislavicích odhlasovali, ať to mají. Případné vrácení daně jim rozhodně závidět nebude. „Závidět se nemá.“

Odlišné názory na výši daně z nemovitosti v Liberci a Vratislavicích opět otevřely otázku možnosti odtržení této městské části od Liberce.

„Vratislavice byly samostatné; taky jsme tady měli všechno, v podstatě. To bylo samostatné, živé město. Byla tady pekárna, masna, kyselka. Všechno bylo, všechno je pryč,“ připomíná muž z Vratislavic.

Podle jeho kamaráda by se ale v případném referendu stejně lidé z Vratislavic opět schovali pod křídla Liberce. „To by nikdo neschválil, protože získáváme peníze do rozpočtu,“ tvrdí.

Ivana Bernáthová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme