Liberecko je rájem pro vykrádače chat. Objasnit se daří jen asi pětinu případů
Opuštěné chatové osady nebo domy na samotách jsou ideálním terčem pro zloděje. S příchodem zimy je vyhledávají i bezdomovci nebo narkomani. Liberecký kraj je pro vykradače chat rájem, alespoň podle statistik. Hned po Středočeském kraji tam policie řeší nejvíce případů, letos jich do konce září bylo 271. Objasnit se podařilo jen zhruba pětinu z nich.
Rodina Zuzany Veselé vlastní v okolí Liberce dvě chalupy. Zloději je pravidelně je vykrádají.
„Vymlátí, co můžou. Samozřejmě pokaždé vykrádačce jsme zabezpečovali, až se tam dostávali vrchním oknem," popisuje paní Veselá.
Opuštěné chatové osady nebo domy na samotách jsou ideálním terčem pro zloděje. Natáčela o tom Eva Malá
Chaty jim vykradli, podpálili, a na druhý pokus dokonce jedna z nich shořela téměř do základů.
„Ubytoval se tam nějaký feťák. Zřejmě si chtěl zatopit nebo něco uvařit něco k pití, zapnul bombu, ovšem nedal na stranu záclonku. On spal, záclonka chytla a od ní celá chata. Trochu se popálil, ale žije dál. Za tu lumpárnu dostal jen pár hodin prospěšných prací," říká Zuzana Veselá.
Podle Vladimíry Šrýtrové z liberecké policie se zloději zaměřují na chaty a chalupy, které mají jednoduché dveře a zámky, nezakrytá okna, zarostlý pozemek nebo jsou neosvícené pouličními lampami.
„Každý z nás může zabezpečit své obydlí tím, že bude dodržovat pár jednoduchých opatření. Je potřeba zejména uzavřít všechny únikové cesty. Důležité je zabezpečit si objekt certifikovanými zabezpečovacími prostředky, ať už je to dokonalý zámkový systém, zodolněné dveře, mříže, uzamykatelné okenice," zdůrazňuje policejní mluvčí.
Na zámcích se nevyplatí šetřit
Podle zámečníka Jana Moravce právě použité zámky na dveřích a oknech můžou zlodějům velmi ulehčit, nebo také ztížit práci. Ty nejlevnější je od lákavého vnitřku chalupy zdrží jen pár vteřin.
„Základem toho zabezpečení je zadlabací zámek, bezpečnostní vložka a k tomu jako ochrana bezpečnostní kování," vysvětluje zámečník. Nejúčinněji majetek ochrání až čtvrtá třída zámku.
„Žádné dveře nejsou úplně nedobytné. Není to možné. Ale zloději je potřeba tu cestu co nejvíce ztížit. Je tam odolnost proti lámání a různým druhům napadení. Samozřejmě musí to být správně kombinované i s tím bezpečnostním kováním,“ přibližuje Jan Moravec a dodává:
„V té čtvrté třídě mu to může trvat půl hodiny i déle. To už si může někdo všimnout nebo se mu do toho vůbec nebude chtít."
Rodina Zuzany Veselé teď staví chalupu novou. Zabezpečení tentokrát nepodcení. Se ztrátou sekačky nebo nové lopaty se podle ní dá smířit. Horší je ztráta věcí, ke kterým má rodina citovou vazbu.
„Dcera tam měla krásný domeček pro koníky, hodně to oplakala. Moji rodiče mají hodně rádi knihy. Mají jich spoustu doma, už se jim tam nevešly, tak si je dávali i na chalupu. A je to opravdu srdeční záležitost. A tohle všechno je pryč."
Policisté se snaží po celý rok chaty a chalupy kontrolovat. Majitele o kontrole informují letákem.