Liberecký kraj přemýšlí, jak předejít požárům nelegálního odpadu z Německa

V Libereckém kraji vzniklo v posledních letech několik požárů černých skládek odpadu dovezeného z Německa. Naposledy koncem loňského roku v Arnolticích na Frýdlantsku. Řešení problému komplikují neprůhledné vlastnické vztahy nebo fakt, že dotčené firmy nekomunikují. Kraj se rozhodl pro zkušební likvidaci odpadu z Arnoltic ve spalovně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v Arnolticích na Liberecku.

Požár v Arnolticích na Liberecku. | Zdroj: ČTK

V Arnolticích hořel odpad loni v listopadu. Nejdříve vypukl jeden požár a za několik dní druhý. „Co říkám tomu, že to hoří? Já už snad ani nejsem překvapená. Černý humor zafungoval,“ konstatovala tehdy Romana Šídlová, nezávislá starostka Bulovky, pod kterou Arnoltice patří.

Jak u hořící skládky dodala, ve vesnici snad nebyl nikdo, kdo by zapálení skládky a svébytné řešení likvidace odpadu nepředpovídal. Ostatně v nedalekých Černoucích a Dolní Řasnici už před lety německý odpad taky hořel. Lidé nemohli několik dní kvůli štiplavému kouři otevřít okna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Eva Malá.

O zdraví a své domy se bálí i Arnoltičtí. „Toho, kdo to zapálil, tak ho to nezajímá, jestli někomu někdo jiný zničí majetek. Pro něj je důležité, že řeší nějaký svůj problém. A to, že to nechá zapálit, mu vesměs nikdo nedokáže. Protože tím, že padne tma, někdo přijde z louky, tak nikdo nikoho neviděl,“ řekl svůj názor pan Jarda z Arnoltic.

Policie zatím viníka ani jednoho ze dvou požárů nedopadla. Česká inspekce životního prostředí, která už dříve rozdávala pokuty, podala dvě trestní oznámení.

K majiteli odpadu firmě Nisa Recykling byla přitom inspekce dlouho vstřícná. Dovezl totiž do Arnoltic třídící linku a sliboval, že při recyklaci dostanou práci místní nezaměstnaní.

Podle inspektorky Danuše Hráské však s recyklací brzy skončil a většina odpadu na místě zůstala. „Skoro celá linka je demontovaná a zařízení odvezeno,“ podotkla Hráská.

Likvidace odpadu by stála až 25 miliónů

Firmu Nisa Recykling i s odpadem převzal jiný majitel. „Tam je ovšem problém, že jednatel společnosti s nikým nekomunikuje. Je to občan Moldavské republiky. I za pomoci policie jsme se s ním snažili spojit. Nebylo to možné,“ vysvětlila inspektorka, podle které teď bude nutné přesně zjistit, komu patří haly, ve kterých je celkem 15 tun odpadu.

Zřejmě teprve až se rozpletou vlastnické vztahy, bude možné likvidaci odpadu řešit a hlavně sehnat na ni peníze.

„Česká inspekce životního prostředí přibližně spočítala, že by likvidace stála asi 2,80 koruny na kilo. Tam to vychází na nějakých 22, 25 miliónů. Pokud by to byly tyhle peníze, tak určitě musí být nějaký sdružený investor, to znamená, peníze bychom brali z více míst. Určitě to nemůže zaplatit jenom kraj. Stát se k tomu nebude mít, ale zkusíme ho donutit, zkusíme to i s těmi Němci, protože Němci možná cítí nějaký morální závazek,“ řekl krajský radní Josef Jadrný ze Změny pro Liberecký kraj.

Hořící odpad v Arnoltice na Liberecku | Foto: ČTK

I když Jadrný ví, že stát peníze na odstranění skládky těžko dá, nevzdává to. Mohly by se podle něj najít ve Státním fondu životního prostředí.

Dnešní vyjádření ministra Tomáše Chalupy z ODS mu však příliš naděje nedává. „Abychom měli prostředky ve státním fondu na to, abychom odstraňovali něco, co způsobil někdo jiný, by bylo hezké, ale dlouho bychom ty prostředky neměli. Ty peníze jsou na to, aby pomáhaly tam, kde nevznikly nelegální činností a chránily a pomáhaly tam, kde je to potřeba,“ uvedl Chalupa.

Skeptický je Chalupa i co se týká jednání s Němci. Ti podle něj přejímají odpovědnost pouze tehdy, když existují důkazy o původu odpadu. Tam, kde důkazy chybí, jako v Arnolticích, tam to bude problém.

I přes ministrovu skepsi chce Josef Jadrný zorganizovat zkušební naložení německého dopadu do kamionu a jeho spálení ve spalovně.

Na nelegální skládce v Arnolticích jsou textil, boty a plasty, ale taky odpad z fabrik, který může být jedovatý. Test ve spalovně by měl kraji ukázat, jak při likvidací odpadu postupovat dál.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme