Liberecký kraj trápí malý počet řemeslníků

Najít dobrého řemeslníka je v České Lípě i v Liberci problém. V celém regionu chodí na učňovské obory málo dětí a tak řemeslníků neustále ubývá. Ten, kdo potřebuje zmodernizovat dům, zrekonstruovat koupelnu nebo spravit tekoucí kohoutek, se ocitá doslova před nepředstavitelnou anabází.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze soutěže řemeslníků (ilustr. obr.)

Ze soutěže řemeslníků (ilustr. obr.) | Foto: Miroslav Zimmer

„Díky tomu, že jsme koupili starší dům, pokaždé, když jsme do něčeho trošku kopli, tak jsme zjistili, že budeme potřebovat řemeslníka. Nejdřív jsme začali hledat na internetu, tam jsme zjistili, že nabídka je docela omezená, že se instalatéři neumí pořádně odprezentovat,“ říká Lukáš Voplakal. Narazil tak na problém, který řeší mnoho lidí.

Pomoci by měl server, který nově v Libereckém kraji vzniká. Má to být jakási databáze řemeslníků a živnostníků. Portál zakládá podnikatel, který sám narazil na to, že na internetu takový seznam chybí. Zatím si tedy musel Lukáš Voplakal poradit jinak:

Přehrát

00:00 / 00:00

O absenci řemeslníků v Libereckém kraji mluvila redaktorka Šárka Škapiková

„Přes známého jsme získali prvního elektrikáře, který nám odvedl nějakou práci. Bohužel potom onemocněl, přišel druhý elektrikář, ten nám řekl, že by nás to pomalu zabilo, takže to celé předělával. Já jako laik nedokážu posoudit kvalitu té práce. Je to problém.“

Doporučení od známých sháněl nejen sám Lukáš, ale také jeho přítelkyně Petra.

„My jsme na základě známých našli řemeslníky, nakonec se to nějak dalo do kupy. Firma, která nám dělala koupelnu, odvedla dobrou práci, ale tím, že nemá tolik řemeslníků, se to opozdilo o měsíc,“ říká Petra a Lukáš doplňuje:

„Když už narazíte na kvalitního řemeslníka, tak je problém, že je tolik vytížený, že vám ty termíny může posouvat.“

Kraj se snaží podpořit učně

Nedostatek šikovných rukou řeší i školský odbor na krajském úřadu v Liberci. Snaží se nalákat studenty na učební řemeslné obory, které ztrácí na popularitě.

„Snaha kraje je poněkud tento stav napravit a to na popud hospodářské sféry, která jednoznačně tvrdí ,že ji budou v budoucnu chybět řemeslníci a technici. Bohatství a hospodářství České republiky je postaveno na zpracovatelském průmyslu, tak by asi bylo dobré jim vyhovět,“ říká krajský radní Radek Cikl.

Proto kraj připravil celý stipendijní program, který nese ovoce. Díky němu učňů v řemesle přibývá.

„Týká se 13 oborů, jsou to takové obory, o které je na trhu práce zájem, ale současně nejsou naplňovány ze strany mládeže,“ dodává Cikl.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme