Liberecký kraj zrušil miliardový tendr na autobusovou dopravu. Neodpovídal současnému trhu

Tendr z roku 2012 na zajištění regionální autobusové dopravy zrušilo zastupitelstvo Libereckého kraje. Doprava ale ohrožena není, řekl na jednání zastupitelstva hejtman Martin Půta (STAN).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus MHD na terminálu Fügnerova v Liberci | Foto: Jaroslava Mannová

Tendr na autobusovou dopravu v Libereckém kraji od prosince 2014 do prosince 2024 vypsali sociální demokraté. Tendr v hodnotě více než čtyři miliardy korun byl ale od začátku terčem kritiky.

Několikrát ho také prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V květnu 2014 úřad dokonce tendr zrušil úplně, Liberecký kraj se ale proti rozhodnutí odvolal. Konečné rozhodnutí vydal v září a vrátil hodnocení nabídek na začátek.

Liberecký kraj se odvolá proti rozhodnutí ÚOHS zrušit tendr na zajištění autobusové dopravy

Číst článek

Nabídky dopravců už ale neodpovídají současnému trhu. Proto výběrová komise doporučila tendr zrušit a vypsat znovu.

Kraj na dopravě ušetřil, přestože nemohl uzavřít dlouhodobé smlouvy

Návrhy na zrušení padaly už dříve, ale kraj se tomu bránil. „Důvody pro zrušení zakázky nebyly tak silné a my jsme hlavně čekali na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ dodal Půta. Firmy, které se do tendru přihlásily, teď podle něj mají 15 dnů na to, aby rozhodnutí Libereckého kraje u antimonopolního úřadu napadly.

Obyvatelé Libereckého kraje se ale nemusí bát. Autobusová doprava ohrožena není, zajištěna je na základě krátkodobých smluv do roku 2018, řekl Půta.

Kraj už připravuje nový tendr. Zakázka bude rozdělena na více než tři oblasti, budou také jiné požadavky na autobusy a musí také zahrnovat novou dohodu odborů s vládou o mzdách řidičů.

Liberecký kraj objednává autobusovou dopravu v rozsahu kolem 13 milionů kilometrů, kterou zajišťuje devět dopravců. Největšími jsou BusLine, ČSAD Česká Lípa a ČSAD Liberec. Protože kraj nemohl uzavřít smlouvy s dopravci na základě velkého tendru, prodloužil ty současné. Přesto se mu podařilo dopravu zlevnit. Náklady kraje na autobusovou dopravu se ve srovnání s rokem 2014 snížily loni o 17 milionů korun a letos by to mělo být ještě o dalších sedm milionů korun méně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme