Libereckým hejtmanem je Martin Půta z uskupení Starostové pro Liberecký kraj

Zastupitelé Libereckého kraje zvolili nového hejtmana - Martina Půtu z vítězné strany Starostové pro Liberecký kraj. Šlo o poslední region, který zatím neměl nové vedení. A to je teď také jediným nekomunistickým krajským zastupitelstvem v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského na Frýdlantsku na téma větrné elektrárny, Martin Půta | Foto: Filip Jandourek

Ustavující zastupitelstvo začalo vystoupením dětského pěveckého sboru Vrabčáci z Jablonce nad Nisou. Po několika hodinách hejtmana Stanislava Eichlera, který stál v čele Libereckého kraje od roku 2008, vystřídal s podporou těsné většiny 23 hlasů 41letý dosavadní starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

„Příští čtyři roky chci usilovat o otevřený, odpovědně hospodařící Liberecký kraj, který bude vstřícný ke svým obyvatelům a bude dobře komunikovat s podnikatelským a neziskovým sektorem,“ řekl Půta a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v ustavujícím jednání krajského zastupitelstva Libereckého kraje popsala reportérka Eva Malá

„A budu rád, když atmosféra v zastupitelstvu bude o něco pracovnější než na tom dnešním ustavujícím jednání. Chci také usilovat o to, aby se návrhy, názory a představy zastupitelů tady projednávaly bez ohledu na to, za kterou stranu byl ten konkrétní zastupitel zvolen.“

Ještě před hlasováním ze sálu na protest odešlo 15 zastupitelů KSČM a ČSSD, zastupitelé ODS nehlasovali. Důvodem bylo složení mandátu Blanky Nedvědické ze Změny pro Liberecký kraj. Podle Lenky Kadlecové z ČSSD strana zvažuje, že se obrátí na správní soud.

„To emailové vyjádření v dnešním internetovém světě není pro nás věrohodné. I to, že nelze ověřit její podpis. Rádi bychom slyšeli vyjádření od paní Nedvědické,“ sdělila Kadlecová.

Koalice má většinu jediného hlasu

Blanka Nedvědická odletěla na služební cestu do Jižní Ameriky a nestihla se na ustavující zastupitelstvo vrátit. Její rezignaci bývalý hejtman přijal už včera. Zastupitelské křeslo obsadil předseda představenstva krajské hospodářské komory Vladimír Opatrný.

„My jsme mohli očekávat komplikace nebo jakékoli způsoby a snahy o znevěrohodnění. Protože tato koalice stojí na většině jediného hlasu,“ podotkla stranická kolegyně Nedvědické Zuzana Kocumová a doplnila:

„Stačí, aby se jediný hlas nějakým způsobem odškrtl a minimálně na tomto prvním zastupitelstvu nebude přijato téměř nic. Já doufám, že už to v následujících měsících a letech už bude jinak a že se nám podaří najít komunikaci i s opozicí.“

Zuzana Kocumová byla následně zvolena statutární náměstkyní resortu zdravotnictví, tělovýchovy a sportu. Během dneška zastupitelé zvolí i zbývající radní a členy výborů a komisí.

Eva Malá, Michaela Vydrová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme