Liberečtí celníci objevili v září už přes 70 falešných dálničních kuponů

Na kontrolu falešných dálničních známek vylepených na předním skle automobilů se tento měsíc zaměřili liberečtí celníci. Do dnešního dne jich objevili více než 70. Podle ministerstva dopravy jde o poměrně zdařilé padělky, přesto nedosahují takové kvality jako originály.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola dálniční známky

Kontrola dálniční známky | Foto: Marta Vlachová

Celníci se v první řadě orientují podle barvy. Mají předlohu pravé a falešné dálniční známky. Mluvčí krajského celního úřadu Martin Stočes uvedl, že stačí jen cvičené oko. Nevadí prý ani, když automobily jedou rychlostí 130 kilometrů za hodinu.

„Hlídka se dívá na dálniční kupon, jestli tam je nalepený a jestli je pravý. Pozná to podle markantů, které jsou na první pohled vidět. Strašně upozornila ta výrazně vybledlá barva,“ přibližuje.

Rozdíl je skutečně rozeznatelný na první pohled. Známky jsou vystavené změnám teplot i slunci, padělkům ale na rozdíl od těch pravých vybledly barvy.

Dalším rozdílem je, že barvy jsou jakoby slité – schází ostrý přechod ze zelené do hnědé barvy. Známky se také dají velmi snadno sejmout ze skla, aniž by se poničily. Chybí totiž ochranný prvek, takzvané naseknutí.

Pro padělané dálniční kupony jsou charakteristické vybledlé barvy, nezřetelný přechod hnědé barvy do zelené, chybějící naseknutí a chybný tisk. I kvůli zdařilým padělkům budou české dálniční známky od příštího roku vypadat jinak. Dostanou nové bezpečnostní prvky, barevnost i tvar.

Na padělcích jsou i gramatické chyby. „Když si člověk vezme ten ústřižek, tak místo ,uschovejte‘ má ,uschoveje‘. To má každý ten padělek. Pak jsou tam vady v německém a anglickém tisku,“ upozorňuje Stočes a pokračuje:

„Perforace by měla být v ose, jak jsou tam nakreslené nůžky, ale u toho padělku je to dost výrazně posunuté, asi tři nebo čtyři milimetry.“ Falešný dálniční kupon tedy mohou odhalit i sami motoristé.

Pokud při koupi dálniční známky nebo při porovnání řidič zjistí, že vlastní padělek, měl by to okamžitě nahlásit přímo Celní správě nebo policii. Pokud už s padělkem jezdí a celníci ho zastaví, falešnou známku na místě zabaví. Ta pak putuje do laboratoře.

Řidičům hrozí pokuta

Na řidiče s falešným kuponem se pohlíží, jako kdyby jel bez dálniční známky. Může dostat blokovou pokutu až 5000 korun, ve správním řízení pak podle ministerstva dopravy až 100 000 korun. Řidiče na místě nezachrání ani doklad o koupi dálničního kuponu, ten musí totiž nejprve prošetřit policie.

Když například řidič tvrdí, že si dálniční známku koupil na poště, není těžké podle data a čísla zjistit, že tomu tak opravdu bylo. Horší je to u paragonů z benzinových pump, na kterých nejsou kódy dálničních kuponů ani žádná jiná nezaměnitelná identifikace.

Trestní stíháni hrozí řidičům jen v případě, že by byli distributory padělků. Nikoho takového celníci v Libereckém kraji neodhalili.

Srovnání kuponů – přední strana | Foto: Celní správa

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme