Liberečtí rodiče mění trvalá bydliště svých dětí. Chtějí je tak dostat na vybranou školu

Liberec má za sebou zápisy do základních škol. Dětí je hodně a každý by chtěl dát to svoje tam, kam si sám vybere. Podle zákona ale musí žáka přijmout jen ta škola, která je nejblíže jeho trvalému bydlišti. A tak rodiče mění svým dětem adresy ve velkém, aby je dostali na jinou, lepší školu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis do škol (ilustrační foto)

Zápis do škol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Svého syna hlásí letos do první třídy kromě dalších stovek rodičů taky pan Karel. Nechce dát své dítě tam, kam podle úředníků spadám, chce si školu vybrat.

„Tak jako tak by musel syn dojíždět, ty spádové oblasti jsou velké, když zrovna nebydlíte na sídlišti, máte to dál. A dneska už to prostě nefunguje tak, že bych nechal malé dítě v první nebo i třetí třídě chodit dvacet minut do školy. Takže jsme se rozhodli ho zkusit dát na jinou školu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O praktikách rodičů při zápisech do škol mluvila reportérka Šárka Škapiková

A tehdy přišel pan Karel na to, že by mohl svému dítěti změnit adresu.

„Víme, že jedno z prvních kritérií, na které se kouká při zápisu, je spádová oblast, takže když chcete dítě dostat na školu, první věc je, že si vyřešíte spádovost a je to.“

Radnice je bezbranná

Liberecká radnice o přepisování adres dětí ví, jak potvrzuje náměstek primátorky pro školství Kamil Jan Svoboda.

„Rodiče přepíší svoje děti jinam, než kde žijí oni sami a kde žijí ty děti. Přepíší je ke známým nebo příbuzným v místě, kam chtějí svoje děti umístit do školy. A potom řediteli, přestože ví, že tam ty děti fyzicky nebydlí, nezbývá nic jiného, než to dítě do školy zapsat, protože patří podle dokumentů do spádové oblasti.“

Karel svému synovi nakonec bydliště nezměnil.

Vysvědčení - tečka za školním rokem - ilustrační foto | Foto: Petr Kološ

„No my jsme to nestihli, protože jsme se to dozvěděli až pozdě, že to jde, říkali nám to známí, že to tak udělali a že to tak prostě jde.“

Na závěr se pana Karla ptám, jestli mu připadá přepisování bydliště kvůli zápisu správné.

„Jako chvíli člověk bojuje s nějakým vědomím, že to není správné, ale nakonec si myslím, že to správné je, protože to je jediná možnost, jak legálně dítě na tu školu kam chci, dostanu.“

Náměstkovi Kamilu Svobodovi se to ale nelíbí.

„Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, jak říká klasik, ale to je jediné, co s tím můžeme dělat. Je to nešvar, kterým rodiče obcházejí nařízení o spádovosti, nelíbí se mi to, ale je to prostě realita.“

Ředitelé škol, které jsme oslovili, mimo mikrofon přiznávají, že rodičů měnících trvalé bydliště svých dětí rok od roku přibývá. Oficiálně se k této věci ale nechce vyjádřit žádný ředitel.

Děti nově přijaté do 1. ročníku (2001 - 2012) | Foto: ČTK

mkp, Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme