Liberečtí strážníci začnou rozlišovat slušné řidiče a recidivisty

Liberečtí strážníci by měli od Nového roku nasazovat nepopulární botičky na auta jen nenapravitelným hříšníkům. Ten, kdo třeba výjimečně zapomene zaplatit za parkování nebo se dopustí jiného menšího přestupku, dostane jen lístek za stěrač. Přestupek pak lze řešit domluvou nebo mnohem menší pokutou než za nasazení botičky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkování. Ilustrační foto

Parkování. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Botičky nasazovali strážníci městské policie spolu s pracovníky soukromé firmy v posledních letech jak na běžícím pásu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změny přístupu městské policie v Liberci se zajímala redaktorka ČRo Ivana Bernáthová

Jen málokterý aktivní řidič nezažil nepříjemný pocit při pohledu na okénko auta, kde zářila červená nálepka městské policie s upozorněním o přestupku.

"Botička mě opravdu štve," konstatuje slečna, která čekala na mrazu v lehkém sáčku na strážníky. Odběhla si něco vyřídit a nevšimla si, že zastavila na místě pro předplacené parkování.

Botičku dostala poprvé. Brzy bude možná její ojedinělý přestupek možné vyřešit bez botičky, říká ředitel městské policie v Liberci Ladislav Krajčík:

"Strážník, který zjistí přestupek, by měl mít v první fázi za povinnost projet naší databázi přestupků a zjistit, kolik záznamů na danou espézetku máme, a podle toho už se může orientovat. Pokud je to člověk, který může třeba nestihnout zaplacenou dobu, tak samozřejmě může volit mezi výzvou k řešení přestupku, to znamená dostavení se na městskou policii."

Jinak budou ale strážníci postupovat u řidiče, který má více záznamů o přestupcích, neřeší je a s městskou policií nekomunikuje. "Můžeme vozidlo zablokovat za zákona a donutíme toho člověka, aby se námi jednal," dodává Krajčík.

Placení soukromé firmě skončí

Že bude botiček méně, vítá i zmíněná slečna, která musela zaplatit 400 korun jako pokutu plus 300 korun za nasazení botičky. Druhý manipulační poplatek vybírá soukromá firma Aktiv. Její pracovníci vyjíždějí na pokyn hlídky na místa přestupků spolu se strážníky a řidiči za jejich úkon platí extra.

Kritizují to nejen občané, ale i politické strany na radnici. Proto i tady nastane od Nového roku změna, připomíná primátor Liberce Jiří Kittner:

"Od prvního ledna celou složku zajišťování respektovanosti parkovacího systému převezme městská policie, to znamená, že se na ní nebude podílet firma Aktiv. Samozřejmě pro delikventy to bude mít výhodu, že se nebude platit žádný manipulační poplatek za nasazení botičky."

Primátor podotkl, že díky botičkám a firmě Aktiv se zvýšila kázeň řidičů v celém městě. Mírnější postihy slušných řidičů podle něj situaci nezhorší.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme