Liberečtí zastupitelé jsou u soudu kvůli údajně nevýhodnému prodeji městských pozemků

Třiadvacet současných i bývalých zastupitelů Liberce dnes míří k soudu. Společně čelí obžalobě kvůli prodeji obecních pozemků soukromníkům. Podle státního zástupce byl totiž obchod pro Liberec nevýhodný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Celkem 23 libereckých zastupitelů hlasovalo v dubnu 2007 pro převod městských stavebních pozemků ve čtvrti Doubí do soukromých rukou. Díky tomu vyšel nové majitele metr čtvereční na 450 korun za metr.

Podle Jiřího Šolce, tehdejšího zastupitele za Stranu pro otevřenou společnost, dnes náměstka primátorky a zastupitele za sdružení Liberec občanům, to byla cena pro město velmi nevýhodná. Upozornil na to v médiích.

„Když soukromá osoba půjde koupit pozemek, kde se dá postavit rodinný dům a není tam žádný problém, tak takový pozemek se bude řádově pohybovat okolo 1800 až 2000 korun za metr čtvereční,“ upozorňuje Šolc.

I podle žalobce tato cena neodpovídala ceně v daném místě a čase obvyklé. Město také prodalo pozemek bez výběrového řízení. Liberecký soud původně stíhání obviněných zastavil. Nejvyšší státní zastupitelství ale podalo dovolání, kterému Nejvyšší soud vyhověl.

Obžaloba se týká bývalých i současných zastupitelů napříč politickým spektrem, je mezi nimi i bývalý primátor Jiří Kittner z ODS. Ten v době, kdy dostal do rukou obvinění, ke své obhajobě řekl:

„Je pravda, že je nám vytýkáno, že jsme prodali bez výběrového řízení za cenu podle interního předpisu. Takto z různých důvodů probíhají desítky majetkoprávních operací, mimo jiné se takto prodávají i byty nájemníkům.“

Soud si vyhradil pro projednání kauzy s rekordním počtem obžalovaných celý tento týden. Zastupitelům hrozí za trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku až tříleté vězení.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme