Liberečtí zastupitelé se mimořádně sejdou kvůli námitkám k územnímu plánu

Liberecká radnice bude dnes doslova praskat ve švech. Na mimořádné zastupitelstvo se totiž scházejí lidé, kterým se nelíbí rozvojové plány města. Například 1 200 obyvatel poklidné vilové čtvrti v Javorové ulici protestuje proti výstavbě mostu nad Jizerským potokem. Vadí jim, že chce město vyměnit příjemné životní prostředí za beton.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát města Liberec | Foto: Tomáš Adamec

„V podstatě ho můžeme kompletně vylít betonem, nebo udělat z něj rovnou placku, pak to možná bude v pohodě i pro cyklisty a další,“ uvedl s ironií v hlase Zdeněk Novotný, který tvrdí, že tato oblast žádný silniční most nepotřebuje. Tolik aut tam prý nejezdí a ani jezdit nebude, protože nad čtvrtí je už jen les.

Náměstek liberecké primátorky Jiří Rutkovský, který pracoval ještě nedávno v profesi dopravního inženýra, má opačný názor:

„Tam je řešena dopravní závada, která neumožňuje oddělení pěší a motorové dopravy a při výstavě chodníků podél stávající komunikace jsou tam vysoké sklony. Takže nejsme schopni standardními metodami zajistit bezpečnost pro cyklisty, pro pěší i pro motoristy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o protestech Liberečáků kvůli územnímu plánu v Ranním Radiožurnálu přiblížila redaktorka Ivana Bernáthová.

Zdeněk Novotný si myslí, že čtvrť Lidové sady u botanické a zoologické zahrady by měla zůstat oddychovou zónou. Připomíná, že právě na kulturní a rekreační programy v této čtvrti teď město Liberec čerpá nejvíc evropských peněz. Absurdní se mu zdají zejména parametry mostu.

„Navrhovaná stavba má asi 11 metrů šíře, kdežto Javorovka má asi 7,5, dokonce se v to některých místech zužuje až na 4 metry. Takže nejsou vyloučeny ani demolice domů a zabírání zahrad,“ vysvětluje.

Lidé z Javorové ulice se dnes na mimořádné liberecké zastupitelstvo chystají. Chtějí, aby plán vybudování mostu z připravovaného nového územního plánu zmizel.

Neuklidnilo je totiž chlácholení z úst některých zastupitelů, že v nejbližší době město nebude mít na stavbu peníze a ponechává v plánu pouze možnost, aby jejich nástupci mohli dopravní problém vyřešit

Ivana Bernáthová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme