Libor Turek získal post šéfa DP v Ústí za podporu vedení města, tvrdí opozice

Za politický obchod označuje hnutí PRO! Ústí jmenování Libora Turka ředitelem Dopravního podniku města Ústí nad Labem. Turek je šéfem ústecké ODS a zastupitelem, jeho strana má v zastupitelstvu tři hlasy. Nová menšinová vláda města potřebuje podle opozice podporu i dalších stran. Vedení města i firmy odmítá, že by nový ředitel dopravního podniku získal místo za politickou podporu. Vylučuje to i Libor Turek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ústecké ODS a zastupitel Libor Turek | Foto: Magistrát města Ústí nad Labem

„Já si myslím, že o výběru ředitele pochyb není. Bylo v režii dopravního podniku, kde byla výběrová komise, která doporučila nejvhodnějšího kandidáta, a my jsme ho jako rada města schválili,“ odmítl politický handl nezařazený náměstek primátorky Pavel Dufek.

Libor Turek nemá běžné pracovní zkušenosti, působil v politických funkcích například jako náměstek primátora nebo místostarosta centrálního obvodu. I na to poukazuje lídr opozičního hnutí PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Turek z ODS získal podle ústecké opozice funkci ředitele Dopravního podniku za podporu nového vedení města. Turek, radní i firma to odmítají

„Pučistické vedení města má významnou menšinu a musí tím pádem získávat hlasy opozice, to znamená všech oponentů - ODS, KSČM a ČSSD. Toto je typický příklad politického obchodu,“ říká a pokračuje:

„On nikdy v životě nepracoval, všechny funkce, které získal, byly podle politického klíče. Nemá žádné zkušenosti v managementu. Byl politickým exponentem v nejkrutějších dobách, kdy se toto město rozkradlo a zadlužilo. Stál mimo jiné u kauzy muzea, která stála město desítky milionů korun.“

O post šéfa městské firmy mělo zájem šest lidí, dva postoupili do druhého kola. Vedle Turka to byl personální manažer dopravního podniku Tomáš Pavel.

Podle předsedy představenstva Josefa Matějky má Turek odpovídající vzdělání a firmu zná z předchozího působení v dozorčí radě a představenstvu. Také Libor Turek odmítá, že by funkci získal za tři hlasy ODS v zastupitelstvu.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Já se domnívám, že byť jsem předseda ústecké ODS, můžu se hlásit kdy, kam a na co chci a že mi nikdo nemůže klást žádné omezení,“ tvrdí.

„Dopravní podnik má 500 zaměstnanců, má obrat kolem půl miliardy korun a je to obrovská zodpovědnost. Tak velký podnik nelze rozdávat jako nějaké trafiky,“ doplňuje.

Dopravní podnik si podle svých slov vybral proto, že dříve pracoval ve statutárních orgánech a s problematikou dopravy se seznámil. „Vybudoval jsem si k tomu určitý vztah,“ uzavírá Libor Turek.

Předchozí ředitel dopravního podniku Radek Chobot v létě rezignoval z osobních důvodů.

Gabriela Hauptvogelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme