Lidé na Chlumecku odstraňují následky bouřek. Bláto se dostalo i do domů

Celý den lidé v okolí Chlumce nad Cidlinou odklízeli nánosy bahna a neroztátých krup po včerejších bouřkách. Přívalové srážky na východě Čech vytopily několik sklepů a budov. Kroupy zničily i úrodu zahrádkářům. Na některých místech napršelo i přes šest centimetrů vody. V odklízení škod budou pokračovat zřejmě několik dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Voda zničila například vybavení rodinného domu a zahradu v Olešnici u Chlumce nad Cidlinou. Starousedlíci tady takovou bouřku, jaká se tu prohnala ve čtvrtek večer, nepamatují.

„Ještě teď je tady 40 centimetrů neroztátých krup,“ popisuje obyvatelka domu Ema Benišová.

V Chlumci nad Cidlinou se voda s kroupami prohnala náměstím a vytopila několik obchodů, například ten Jany Krátké. Štěstím v neštěstí byly regály. Na zboží hladina nedosáhla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Martina Pařízka o odstraňování následků bouřek v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Do skladu se nám to nedostalo, takže to vlastně odnesl jenom obchod, ale musíme teď čekat na vysoušečky, aby se to vysušilo a vymalovalo. Jsme tady dvacet let a tohle jsme tady nezažili,“ říká Jana Krátká.

Spodní voda zničila také jednu z opravených tříd v mateřské škole. Místo dětí tu teď najdete větráky a vysoušeče.

„Jsou zničené šatnové skříňky a některý nábytek, který stál přes noc ve vodě. A zřejmě bude potřeba výměna koberce v nové třídě. Řekla bych, že je to nadlouho, protože ten koberec je úplně podmáčený, takže netuším, v jakém časovém horizontu se nám tu třídu podaří zprovoznit,“ vysvětluje ředitelka školky Kamila Zichová.

Voda ale natekla i do základní školy. V šatnách zničila elektroinstalaci a protekla stropními podhledy.

Radnice zatím škody vyčísluje. Už teď je ale jasné, že půjdou do milionů. Odklízení škod po bouřce potrvá podle odhadů místních ještě několik dní.

Eva Presová, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme