Lidé na Hodonínsku přispívají chudým přímo v obchodech. Koupené výrobky rozděluje charita

Na Hodonínsku mohou lidé chudým pomáhat přímo v obchodech. Stačí nakoupené potraviny odevzdat do speciálních boxů za pokladnami. Charita poté výrobky předá potřebným. Projekt potravinové pomoci funguje v regionu asi dva měsíce a postupně se rozšiřuje do dalších obcí a měst. Podrobnosti má Štěpánka Kadlečková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Prodejna se nachází kousek od vlakového nádraží v Hodoníně. „To je prodejna, která je označená, kde můžete pomáhat,“ ukazuje na znak charity a loga nákupního košíku se srdíčkem koordinátorka projektu Ludmila Malá.

Jednotlivé výrobky, které mohou pomáhat, jsou označeny. „Tak například tady u čočky, je košíček se srdíčkem, je to znak toho našeho projektu. Když půjdeme dál, tak si všimneme, že to označení je u trvanlivých výrobků, těstoviny, paštiky, přesnídávky, to, co může člověk mít doma, co se mu nezkazí,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Hodonínsku mohou lidé chudým pomáhat přímo v obchodech . Natáčela tam redaktorka Blanka Kadlečková

Vedoucí prodejny Ladislav Lunga přibližuje, jaký je mezi zákazníky o tento typ potravinové pomoci zájem. „Je to samozřejmě pro ně nové, řada lidí se ptá, naše prodavačky je informují. Já věřím, že to může být zdárný rozběh, je to potřeba nabídnout lidem, kteří nespolupracují, neposílají žádné příspěvky, tak mohou alespoň touhle formou,“ míní.

Ludmila Malá, koordinátorka projektu, dále přibližuje, jak to funguje. „Po zaplacení vezmeme zboží, které jsme vybrali a vložíme tady do toho košíčku, který máme tady umístěný za pokladnami.“

Box už je solidně zaplněn, pracovníci charity ho vybírají jednou týdně a podle předem stanoveného klíče potraviny dále okamžitě distribuují chudým. Jak říká ředitel hodonínské oblastní charity Václav Salajka, je to nejjednodušší a zároveň nejúčelnější forma pomoci.

„Je to příležitost i pro ty, kteří nevěří finančním sbírkám a dávají přímo materiální pomoc. Pro nás to má velký význam, že se sbírá opravdu to potřebné, má to smysl v tom, že lidé vidí, že se něco sbírá, víc je to zajímá, motivuje je to, kolikrát se to již vybralo a mají z toho sami radost, což je taky důležité,“ vysvětluje.

Myšlenkou této pomoci se charita inspirovala v Kanadě, kde projekt funguje naprosto spontánně. Jak se zdá, uchytil se i v Česku. Ke třem prodejnám v Hodoníně se nyní přidaly i další čtyři v okolních obcích.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme