Lidé na Ostravsku mohou dostat až 60 tisíc na výměnu kotlů

Až 60 tisíc korun mohou získat lidé z Moravskoslezského kraje, kteří ve svých domácnostech zmodernizují vytápění. Žádosti o dotace ode dneška přijímá krajský úřad v Ostravě. Rozhodovat bude to, kdo přijde dřív.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto)

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Krajský úřad v Ostravě byl už půl hodiny po otevření podatelny doslova v obležení žadatelů o dotaci, dorazily více než tři stovky lidí.

Nově příchozí už proto mají jen malou šanci, že dotaci dostanou. Starší muž, který stál v dlouhé frontě jako první, prý čekal na úřadě už od včerejšího odpoledne.

Dotace na výměnu kotlů mají pomoci zlepšit ovzduší v regionu. Lidé, kteří finanční příspěvek dostanou, si musejí koupit moderní kotle na uhlí, případně kombinovaná zařízení na uhlí a biomasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák mluvil o takzvaných kotlíkových dotacích

Musejí také slíbit, že úředníky pustí po dobu 15 let na kontrolu a staré topeniště odpojí. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) je k dispozici zatím 20 milionů korun.

„10 milionů dává ministerstvo, 10 milionů dává kraj. Je to ‘pilot‘ a podle toho uvidíme, kolik bude zájemců. My už jsme avizovali, že jsme když tak připraveni přidat další prostředky na řekněme první fázi. Tohle je opravdu ta zkušební, pilotní.“

Peníze zatím vystačí asi pro 330 domácností. O dotaci rozhodne hlavně to, jak rychle zájemci žádost podají. Na výměnu kotlů pak budou mít devět měsíců.

„Platí ta jednoduchá poučka, že jednu třetinu znečištění ovzduší tvoří domácnosti, jednu třetinu doprava a jednu třetinu průmysl. Pravdou je, že v Moravskoslezském kraji je to o něco větší podíl průmyslu, ale také pravdou je, že ten podíl průmyslu klesá. Zatímco podíl domácností v lepším případě zůstává stejný, nebo spíš roste,“ upozorňuje ministr Chalupa.

„Při průměrné úspoře zhruba 100 kilogramů prachu na jeden vyměněný kotel plně automatický ve srovnání s klasickými prohořívacími lze říci, že těch 20 milionů korun dokáže uspořit až 33 tun prachu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Obrovský zájem o dotace

Zájem o takzvané kotlíkové dotace byl podle něj velký už před dnešním oficiálním zahájením, pokud se tedy program osvědčí, bude spolupráce s ministerstvem životního prostředí pokračovat ve stejném duchu. Kraj už prý podniká konkrétní kroky.

„Především jsou to rozpočtové možnosti Moravskoslezského kraje, ale my jsme také založili v prosinci loňského roku fond pro životní prostředí, který je otevřený, a snažíme se, aby do tohoto fondu přispěly i podniky, které na území Moravskoslezského kraje působí,“ říká Novák.

Někteří čekali ve frontě na kotlíkové dotace už od včerejška

Číst článek

Kotlíkové dotace ale mají i své kritiky ze strany některých ekologických organizací. Vadí jim například, že si lidé musejí výměnu topeniště sami zaplatit a dotaci dostanou až zpětně. Kotel totiž stojí asi 80 až 100 tisíc korun.

„Pevně věřím, že to bude šikovnost především obchodníků popřípadě i výrobců těchto zařízení, protože dotace v okamžiku, kdy bude zaevidována, tak zájemce dostane potvrzení o akceptaci, by mohla sloužit jako jakýsi doklad pro delší dobu splatnosti,“ dodává Novák.

Martin Knitl, Silvie Mikulcová, Lucie Husárová 1, mta, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme