Lidé na Ostravsku se opět dusí smogem. MHD je zdarma

V Ostravě dnes kvůli smogu jezdí cestující hromadnou dopravou zadarmo. Inspektoři vyrazili do továren, aby zkontrolovali, zda tam omezují výrobu. Tak to vypadá v regionu, kde meteorologové opět vyhlásili signál regulace kvůli zvýšeným koncentracím polétavého prachu v ovzduší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská doprava je dnes kvůli smogu v Ostravě zdarma. | Zdroj: ČTK

Mnoho kolemjdoucích má přes tvář šálu, aby zmírnili vdechování jedů z ovzduší. „Je to špatné, velmi špatné,“ říká jedna žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andreji Čánové ze smogem zamořené Ostravy v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Další žena vyjela do ulic se svým miminkem v kočárku jen proto, že musí k lékařce. „Mám strach. Malá je už takhle zahleněná, nemocná. Myslím si, že jí to nepřidá,“ vysvětluje.

Autobusy, tramvaje a trolejbusy dnes mají na předním skle velkou ceduli s nápisem „smog“. Cestující mohou jezdit zadarmo. Mnoho jich ale není.

Kontrola průmyslových podniků

Průmyslové podniky na Ostravsku od rána kontrolovali inspektoři životního prostředí. Zjišťovali, zda kvůli smogové situaci omezili výrobu.

Do kterých továren kontroloři vyrazili, nechce Radomír Štěrba z České inspekce životního prostředí prozradit, aby se podniky na jejich návštěvu nemohly připravit.

„Můžeme přijet kdykoliv. To znamená i o víkendu, v nočních hodinách a v podstatě nám musí umožnit zkontrolovat všechny provozy provozovny, které jsou dotčené právě v oblasti regulace,“ říká Radomír Štěrba.

Manažeři průmyslových podniků podepíší v pondělí se zástupci kraje dohodu, že najedou na přísnější režim ještě před samotným vyhlášením regulace.

Andrea Čánová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme