Lidé na Rakovnicku by neměli přijít o ztrátové autobusové linky

Nové Strašecí se koncem října rozhodlo vystoupit ze svazku obcí, který na Rakovnicku zajišťuje dopravní obslužnost. Svazek hradí nezbytné autobusové spoje, které neplatí Středočeský kraj. Žádné linky se ale nakonec rušit nebudou, i když i tato varianta byla kvůli výpadku členských příspěvků od druhého největšího města regionu ve hře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobusová zastávka | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Svazek pro zajištění dopravní obslužnosti funguje už skoro 20 let a jsou v něm skoro všechna města a obce na Rakovnicku. Financuje autobusové linky spojující malé obce z kraje okresu s městy, kam by se jinak řada lidí těžko dostávala. Úloha svazku je svým způsobem solidární. Města a větší obce totiž přispívají víc, a pomáhají tak menším obcím.

Z 83 obcí na Rakovnicku jich – ještě před odchodem Nového Strašecí – bylo ve svazku 76. Dosud odváděly 100 korun za každého obyvatele. Z těchto poplatků platil svazek dopravcům za skoro 250 tisíc kilometrů.

Podle starosty Nového Strašecí Karla Filipa z ČSSD ovšem hrozilo navýšení členského poplatku ze 100 na 130 korun. Druhé největší město regionu se tedy rozhodlo ze svazku vystoupit, protože potřebuje peníze na své investice.

Nové Strašecí není solidární, stěžují si okolní obce

Předseda svazku Jiří Loskot ze Starostů a nezávislých tento důvod razantně odmítá s tím, že navýšení bylo uvedené jen v rozpočtovém výhledu, reálně prý ale garantoval, že částka zůstane i v příštím roce stejná.

Starosta Nového Strašecí má navíc výhrady k hospodaření svazku, které podle něj vykazuje ztrátu. Podle předsedy svazku je to ale nešťastná formulace, protože jde o administrativní záležitost – svazek prý měl na účtu přebytky, které pokryly navýšení nákladů na zajištění spojů v loňském roce.

Okolním obcím se rozhodnutí Nového Strašecí nelíbí. Starostové se většinou shodují, že se velké město chová nesolidárně. Shoda ale nepanuje ani mezi 21 novostrašeckými zastupiteli. Vystoupení ze svazku totiž bylo odhlasováno jen těsnou většinou jedenácti hlasů.

Starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl z ODS vidí za postojem sociálnědemokratického starosty Nového Strašecí politiku. Dodává, že ani Rakovník – největší město regionu, které tedy platí nejvíc peněz – by nemuselo zajímat, jestli do okrajových částí Rakovnicka jezdí autobusy, ale jde mu právě o solidaritu.

Navýšení příspěvků na dopravu

Takové kritice se Nové Strašecí brání s tím, že chce dál dopravu na Novostrašecku podporovat, a to částkou 300 tisíc korun. Dosud dávalo Nové Strašecí do svazku přes půl milionu korun.

Finanční výpadek bylo možné řešit zrušením některých spojů, nebo navýšením příspěvku ze 100 na 120 korun. Zbylých 75 obcí ve svazku se rozhodlo pro druhou možnost. Cestující na Rakovnicku tak nepřijdou o žádné autobusy, na které jsou zvyklí.

Podle předsedy svazku Jiřího Loskota je navýšení příspěvku přímým důsledkem odchodu Nového Strašecí. Částka je ale o něco vyšší, než aby jen vykryla výpadek poplatků, svazku tak přinese i několik set tisíc korun navíc.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme