Lidé na severu Čech se připravují na povodně

I když deště mají přijít až v noci, lidé pracují už teď. Loňské bleskové záplavy jsou stále v živé paměti těch, kteří je na vlastní kůži zažili. Na severu Čech může vydatný déšť zvednout hladiny řek až na 3. stupeň povodňové aktivity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně, ilustrační foto | Foto: Ivan Holas

Například v Nové Vsi na Liberecku už někteří obyvatelé mají připravené pytle s pískem, aby případně zabránili proniknutí vody do svých obydlí.

Jiní se snaží svůj majetek stěhovat do vyšších pater. Loňské povodně připomněla jejich pamětnice - paní Musilová z Nové Vsi: „Bylo to prostě tak rychlé, že jsme nestihli téměř nic! Auto nám to vzalo, co jsme stačili – to bylo jen pár osobních věcí. Nábytek a všechno nám vzala voda.“

„My ty zkušenosti máme. Na běžné povodně jsme připravení. Jestli se ale bude valit velká voda po loňské povodni, to nedokážu odhadnout. Lidé mají strach,“ konstatuje starostka Višňové Vladimíra Erbanová, podle které ale v případě ohrožení vědí všichni obyvatelé, co mají dělat.

V Libereckém kraji se varování týká řek Smědé, Lužické Nisy i menších říček pod Jizerskými horami.

Frýdlanští hasiči kontrolují stav vody v řece Smědá a potoce Větrov. Podle varování meterologů může očekávaný silný déšť zvýšit hladiny toků v tamní oblasti a způsobit podmáčení půdy a pády stromů.

Starosta Frýdlantu Dan Ramzer upozorňuje, že se městu ještě nepodařilo po loňské katastrofě obnovit varovný informační systém. Doporučuje proto občanům sledovat zprávy ve sdělovacích prostředcích a na internetu - na webových stránkách meteorologického ústavu.

„Na žádný krizový stav se nedá dostatečně připravit. Preventivní opatření samozřejmě děláme. Je potřeba nám dávat mobilní čísla, abychom lidi mohli SMS zprávami vyrozumět. Pevně věřím, že lidé už budou dostatečně poučeni, že voda může být opravdu všude,“ říká.

Podle meteorolgů začne vydatně pršet dnes večer, srážky by měly pozvolna slábnout a ustávat během pondělí. Nejvíce by mělo napršet na severu republiky v Jizerských horách - od 50 do 110ti milimetrů, v ostatních oblastech 20 až 60 milimetrů.

Milan Kopp, Ivana Bernáthová, Eva Malá, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme