Lidé na severu Moravy by v budoucnu mohli získat víc peněz na výměnu kotlů

Znečištěné ovzduší na Ostravsku stále rozděluje politiky, zástupce občanských iniciativ i tamní obyvatele. Shodnou se jen na tom, že situaci je zapotřebí řešit. Ale jak? Recept nenašli ani ve Speciálu Martina Veselovského, který zcela zaplnil hlediště ostravského klubu Atlantik.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ústřední topení

ústřední topení | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Průmyslové podniky, lokální topeniště a také doprava se podílejí na znečištěném ovzduší na severu Moravy. Jak moc? A co je zapotřebí regulovat nejvíce a jako první? Ani na tom se účastníci debaty neshodli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celou reportáž si můžete také poslechnout

Třeba Lukáš Žídek odcházel z hlediště s rozporuplnými pocity. Vadí mu hlavně výmluvy na továrny v Polsku. „Pokud řekneme desetkrát dokolečka, že Polsko není tak významným znečišťovatelem, a politici nám desetkrát řeknou, že Polsko je významný znečišťovatel, tak co si o tom mám myslet? Že se neustále snaží jenom odbočit od podstatných témat,“ říká Žídek.

Andreas Triandafilu ze sdružení Čisté nebe připouští, že debata byla vyhraněná, podle něj je ale zapotřebí začít jednat. „Když se neshodneme, tak se bude život na Ostravsku rapidně zhoršovat. Řešení musí být, protože to tady nevylidníme a nenecháme tady nějaké území nikoho,“ poznamenává.

Ministerstvo životního prostředí slibuje řadu opatření. Například dotace domácnostem na modernizaci kotlů. Příští rok má jít o dvacet milionů, už v roce 2013 to může být podle ministra Tomáše Chalupy o dost víc.

„Půl dává kraj, půl dává ministerstvo. A bavíme se o tom, že pokud bude zájem, byli bychom schopni opakovat až částku, která je o nulu větší. Řekněme v první fázi po pilotu. Ten nám taky ukáže, co funguje, co nefunguje a jaké to má ohlasy,“ říká Chalupa. Mohlo by tak jít až o 200 milionů korun, a dotace by tak mohly získat tisíce, nikoli stovky domácností.

Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme