Lidé na Šumavě nečekají, že se díky novému zákonu zlepší dostupnost lékařské péče

Ve velké drama se může proměnit náhlý zdravotní problém, který vás postihne kdekoliv v centrální Šumavě. I záchranka někdy jede ke zraněnému turistovi až tři čtvrtě hodiny. Nové nařízení vlády by mělo tuto situaci změnit. Základní zdravotní péče musí být od Nového roku dostupná nejdéle do 35 minut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ambulance | Foto: Tomáš Adamec

Na Šumavě není problém s dostupností lékařských pohotovostí jen na odlehlých místech, ale především v turistických centrech - jako je Kvilda, Modrava, Borová Lada nebo Nové Hutě. V průběhu roku tato místa navštíví až milion turistů.

Během pracovního týdne je lékařská péče víceméně zajištěná na místě, problémy ale nastávají v noci a o víkendu. Například podle informací starosty šumavské Kvildy Václava Vostradovského se problém vyhrotil po zrušení pohotovosti ve 20 kilometrů vzdáleném Vimperku.

Nejbližší pohotovost je tak nyní v Prachaticích, 50 kilometrů od Kvildy, vážnější případy musí vyhledat pomoc ve 100 kilometrů vzdálených Českých Budějovicích. Množí se případy, kdy se pacienti nedostanou k lékaři včas.

Situaci zachraňuje Horská služba, která je u některých případů i do 10 minut. A od nového zákona místní žádné zlepšení nečekají.

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme