Lidé na Tachovsku podepisují petici za rozšíření péče v nemocnici v Plané

V Tachovském regionu už řadu let chybí nemocnice. Ta v Plané před lety zkrachovala, dnes je v soukromých rukou a provádí jen plánované a méně závažné operace. Se zlomenou nohou, žlučníkovým záchvatem, ale i infarktem nebo mrtvicí musí pacienti z Tachovska desítky kilometrů daleko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soukromá nemocnice v Plané poskytuje jen omezenou péči | Foto: Lukáš Milota

V současné době proto podepisují petici a žádají rozšíření akutní lůžkové péče v plánské nemocnici.

„Pro starší lidi je to koncovka. Když sem přijede záchranná služba, táhne ho až do Plzně, do Chebu, nebo do Stoda, takže to opravdu není v pořádku,“ kritizuje obyvatelka Tachovska, která petici podepsala.

„Bohužel musíme s tím tak žít. Klidně vám můžu říct, že než nás nebo pacienty dovezou tu dálku, tak umřou,“ konstatuje Marie Matušová z Plané.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy s chybějící nemocnicí na Tachovsku přibližuje Lukáš Milota

Petici po dohodě s kolegy zorganizovala starostka Plané Martina Němečková, dnes ji lidé mohou podepisovat v obcích po celém Tachovsku.

Hlavním impulsem bylo pro vedení Plané omezení péče v nedaleké nemocnici v Mariánských Lázních, kde bylo zrušeno jak chirurgické, tak urologické oddělení a zůstalo tam jen deset interních lůžek.

Podle starostky Martiny Němečkové je situace neúnosná. Ve chvíli, kdy záchranná služba veze pacienta s mrtvicí 60 km do Plzně nebo do Stoda, může chybět jinde.

„Druhá věc je, že po naložení pacienta do „erzety“ se lékaři ze sanitky dohadují s lékaři v nemocnicích, kam toho občana z Tachova mají odvézt. Už se několikrát stalo, že přijeli k jednomu špitálu a poslali je do jiného, myslím si, že to je špatně “ komentuje Plachá.

„Znovu zkoušíme vyvolat jakákoliv jednání o jakémkoliv rozšíření zdravotní péče, která by se mohla v Plané poskytovat. Nemusí to být zrovna jednání o otevření nemocnice v Plané, přestože se petice tak jmenuje,“ dodává.

Plánská nemocnice není proti

Firma Swiss Med Clinic, která vlastní plánskou nemocnici, se jednání o rozšíření péče nebrání.

Podle Eleny Fejtové z vedení nemocnice vše záleží nejen na nich, ale i na kraji, který je garantem dostupnosti zdravotnické péče, a především na zdravotních pojišťovnách, které péči hradí.

Pokud budou jednání úspěšná, je plánská nemocnice schopna zařídit prostory i personál.

Petici za obnovení akutní lůžkové péče v Plané mohou lidé podepisovat do konce května, archy pak dostane vláda, ministr zdravotnictví, hejtman a ředitel VZP.

Lukáš Milota, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme