Lidé odmítli stavbu bioplynové stanice, obci hrozí likvidační pokuta

Libkova Voda na Pelhřimovsku čelí žalobě nizozemského investora. Po obci požaduje odškodné 2,5 milionu korun za neuskutečněný záměr na výstavbu bioplynové stanice. Částka je jen o půl milionu nižší, než je celý roční rozpočet obce a mohla by tak být pro vesnici likvidační. Dnes má být jasné, zda bude muset obec skutečně pokutu zaplatit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OÚ Libkova Voda | Foto: Hana Mikulincová

Vybudováním bioplynové stanice chtělo vedení obce získávat do kasy ročně stotisícové částky. Plány ale skončily naprostým fiaskem.

Řada místních obyvatel proti stanici protestovala. „Myslím, že by přinesla hrozné věci. Hlavně hluk, rozbité silnice. Jak se říká – když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají – a pak je to všechno úplně jinak,“ míní jeden z odpůrců Jiří Minařík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu zrušené výstavby bioplynové stanice sleduje redaktorka Hana Mikulincová

Investor, kterým je nizozemská společnost, se marně snažil místní obyvatele přesvědčit o výhodách, které jim investice přinese. Plány však zastavilo referendum, ve kterém se proti stanici vyslovilo 111 obyvatel, pro jich bylo 52.

Kvůli tomuto výsledku odstoupili koncem roku všichni zastupitelé a obec nyní čelí žalobě o více než 2,5milionové odškodné za ušlý zisk.

Právní zástupce Libkovy Vody Petr Valent má prý proti žalobě řadu trumfů, nechtěl je ale zatím upřesňovat: „Stanice ještě nestojí, takže nemůžeme teď vypočítávat procenta z něčeho, co ještě není. Detailnější informace bych si nechal po příštím jednání.“

„Je to pro mě dost velké vnitřní trauma,“ říká starosta Josef Vácha, který už v obci pouze úřaduje s rozpočtovým provizoriem do mimořádných komunálních voleb a situaci prý nese velice špatně.

Hana Mikulincová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme