Lidé pláčou, když jim voda odnáší vzpomínky, říká dobrovolník

Nejhůře nesou lidé při povodních ztrátu vzpomínek, říká dobrovolník Vojtěch z Karvinska. Jako dobrovolný hasič i pracovník Diecézní charity ostravsko-opavské v jedné osobě má za sebou dlouhé hodiny strávené pomocí lidem, které zasáhly povodně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně na Praze 7, vojáci montují protipovodňové zábrany | Foto: Filip Jandourek

Velká voda se sice Moravskoslezskému kraji zatím vyhýbá, Vojtěch je ale ve střehu a připraven kdykoli pomoct.

„Nejsou to moc veselé zkušenosti, kdy vidíte, jak lidé během pár hodin, pár dnů ztratili všechno, co budovali celý život,“ říká šestadvacetiletý Vojtěch a dívá se přitom ustaraně na provazy vody, které padají z nebe.

Přehrát

00:00 / 00:00

S dobrovolníkem z Karvinska hovořila redaktorka ČRo Jana Jeckelová.

Nejtěžší je podle něj práce se staršími lidmi, kteří přišli nejen o majetek, ale i o vzpomínky na celý život v podobě osobních předmětů a fotografií.

Když se zasahuje v zaplavených oblastech, není na odpočinek čas. Vojtěch býval i 20 hodin denně na nohou v nejtěžších chvílích, kdy na oběti nejvíce doléhá pocit marnosti. Ani tehdy ale nesměl polevit, naopak musel být obětem oporou.

„Tím nejen dobrovolníci pomáhají možná nejvíce, hlavně u starších lidí, kteří třeba nemají blízké. Jsou rádi za to, že přežili, ale někteří by samozřejmě byli raději, kdyby to nepřežili. Je to nápor na psychiku,“ dodává Vojtěch.

V Diecézní charitě ostravsko-opavské i v dalších moravskoslezských neziskovkách už počítají zásoby vysoušečů a čisticích prostředků. Jakmile voda opadne, dostanou je lidé ze zatopených oblastí.

POVODNĚ ONLINE: Vodohospodáři upouští přehrady. Praha se chystá na kulminaci Vltavy

Číst článek

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme