Lidé po úrazech přeplavali v hrabyňském bazénu 'La Manche'

V rehabilitačním ústavu v Hrabyni u Opavy probíhá plavecký maratón. Akce La Manche 2012 se účastní pacienti ústavu, kteří se formou štafety pokoušejí zdolat vzdálenost 34 kilometrů, stejně jako v kanále mezi Anglií a Francií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V bazénu rehabilitačního ústavu v Hrabyni na Opavsku proběhl štafetový závod La Manche 2012 | Zdroj: ČTK

Okolo bazénu rehabilitačního ústavu začalo být rušno už po půlnoci. Ve tři hodiny ráno, když ho ozářilo světlo svíček, vypluli první odvážlivci.

O účast byl velký zájem. „Přihlásilo se nám mezi 70 a 80 pacienty. Jsou to pacienti s různým postižením, kloubů, výměny, náhrady kloubů, pacienti po mozkových mrtvicích, po úrazech míchy, někteří plavou s asistentem nebo pomůckami,“ uvádí fyzioterapeutka a organizátorka akce Tereza Kovářová.

S pomocí asistentky a pomůcek splnila štafetu také paní Marie, která je částečně ochrnutá. „Dostala jsem mozkovou mrtvičku a ochrnula jsem na levou stranu. Pořád doufám, že se uzdravím a budu v pořádku. Plavání mi hodně pomáhá,“ říká Marie.

Přehrát

00:00 / 00:00

V hrabyňském rehabilitačním ústavu natáčela redaktorka Jana Jeckelová

„Uplaval jsem 16 bazénů, je to slabota, fyzička není, ale trénoval jsem co jsem mohl,“ tvrdí Zdeněk.

Současně s hrabyňskými plavci se na 34kilometrovou trasu vydali také pacienti rehabilitačního ústavu v Kladrubech. Cílem však nebylo soupeření.

„Snažíme se nebrat to jako soutěž, spíše má každý soutěž sám se sebou, aby se ‚hecnul‘ a přeplaval aspoň kousek, nestyděl se před ostatními. Pacienti to vnímají velice kladně, protože je to vytrhne z každodenního cvičení,“ vysvětluje organizátorka Tereza Kovářová.

I když se nejedná o klasickou soutěž, povzbuzování plavců nechybělo. Podpořit je přijel například patron akce Stanislav Bartůšek, který si už dříve plavby přes La Manche vyzkoušel. Plavce se snažil vyburcovat pokřikem „Hrabyně, hrr na ně!“

„Podstatné ale je, že lidi jsou schopní dokázat, že po těžkém úrazu a po rehabilitaci tady v ústavu uplavou třeba i 20 bazénů,“ dodává patron akce.

Jana Jeckelová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme