Lidé pod stavbou D8 stále čekají, jak se bude řešit sesuv i zvýšené spodní vody

Stavba dálnice D8 nad Litochovicemi nad Labem stále stojí kvůli sesuvu, ke kterému došlo už na začátku června. Ještě větší starosti ale obcím pod stavbou D8 dělají zvýšené hladiny spodních vod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesuv půdy v noci na pátek částečně zasáhl rozestavěnou dálnici D8 | Zdroj: ČTK

„Co se týče vyloženě samotného sesuvu kamení a hlíny, pořád se to ještě nachází dva kilometry nad obcí. To znamená, že ta obava tady je, ale mnohem větší obava je ze samotné vody, protože ta se zaprvé pohybuje mnohem rychleji než nějaká hlína."

"A za druhé máme velice nepěkné zkušenosti s tím, co voda dovede napáchat,“ vysvětluje starostka Prackovic na Litoměřicku Alena Svobodová z nezávislého sdružení.

Za vyšší hladinu spodních vod podle ní z části může i stavba dálnice. Podle Magdaleny Hanáčkové z Krajského úřadu by to měl potvrdit chystaný geologický průzkum.

„A pokud by se něco takového ukázalo, nebo by se prokázalo, že je to v souvislosti se sesuvem na místě, tak by to jedině mělo urychlit sanaci celého svahu a to je určitě věc vlády,“ říká Hanáčková.

O sesuvu a zřejmě i o zvýšených spodních vodách by měla jednat vládní skupina, která má navrhnout další opatření. Vláda ji ale zatím neschválila a nemá ji ani na programu dnešního jednání. Lidé tak dál čekají, jak celý problém se stavbou dálnice dopadne.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme