Lidé podceňují riziko vzniku požáru. Šetří na kotlích, topivu a hlavně na kontrolách komínů

Topná sezona může přinést majitelům domů, kde se topí tuhými palivy, velké nepříjemnosti. Lidé hledají úspory všude, a tak pořizují na vytápění levné kotle nebo nekvalitní otop, který může způsobit požár. Není výjimkou, že ani nevědí, kdy si naposledy nechali komín vyčistit a odborně prohlédnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komín - kouř

Komín - kouř | Foto: Ladislav Bába

Zapříčinit požár ovšem může nejen nekvalitní kotel, ale například i vlhké dřevo. „Lidé šetří, mají málo peněz, takže si pořizují dřevo, které není dostatečně vyschlé. Kondenzuje v komíně a už ve spotřebiči a tím se vytváří dehet, který se potom dokáže vznítit,“ vysvětluje kominík Jiří Přenosil.

Prohlídka komínu kvalifikovaným kominíkem a vystavení zprávy o kontrole spalinové cesty sice stojí kolem pěti set až tisíce korun, pravidelně jednou do roka by se ale provádět měla. Právě zanedbaný komín byl příčinou loňského požáru v Jestřebí na Českolipsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Tomáš Mařas se zajímal o pravidelné kontroly komínů

„Komín vyvložkovaný, ale bylo to dodatečně vložkované do komínu, který tam stojí já nevím sto padesát let. A on byl kdysi zadehtovaný. Ta komínová vložka neměla jakoby zadní větrání. Vysokou teplotou chytnul i ten starý dehet v původním zdivu,“ připomíná Přenosil.

Od září do dnešního dne vyjeli hasiči v Libereckém kraji k požárům od komínů a topidel celkem jedenatřicetkrát. Nejvíc jich bylo právě na Českolipsku, kde v loňském roce zasahovali u pětadvaceti požárů.

Ani Ústecký kraj na tom nebyl o moc lépe. „Za celý loňský rok a začátek letošního zasahovaly hasičské jednotky v Ústeckém kraji ve třiceti případech u požáru komínů,“ bilancuje Lukáš Marvan z HZS Ústeckého kraje.

Pojišťovna vyžaduje potvrzení o kontrole

Oheň může navíc zapříčinit i závada, která není vidět. „Požár v komíně může vzniknout v důsledku skryté závady, což je nejčastěji zazděný trám v komíně,“ upozorňuje velitel českolipských hasičů Vladimír Formánek.

A dodává, jak časté by měly kontroly být: „Obvykle bývá jednou za rok kontrola spalinové cesty a aby se provedlo jednou čištění spalinové cesty, pokud se jedná o celoročně obývaný objekt.“

Pokud by snad dům, kde se topí kotlem na tuhá paliva, vyhořel a vlastník by požadoval pojistné plnění, pojišťovna po něm bude chtít potvrzení o kontrole a stavu spalinové cesty, tedy komínu.

„Většinou se nám stává, že majitelé objektů převážně nemají zprávu o provedení čištění a kontrole spalinových cest,“ říká Formánek. Kontrolovat stav komínu a vystavit potvrzení mohou pouze kominíci.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme