Lidé postupně míří k volebním urnám. Jsou rádi, že si mohou sami vybrat prezidenta

O historicky první volby prezidenta České republiky je zatím stejný zájem jako o každé jiné volby. Alespoň na Praze 8. Rozdíl je snad zatím jen v tom, že jsou lidé rádi, že můžou sami rozhodnout o tom, kdo bude na Pražském hradě úřadovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku začala poprvé v historii přímá volba prezidenta | Foto: Filip Jandourek

Dnes poprvé v historii volí prezidenta České republiky občané. O přízeň voličů se uchází devět kandidátů. Tři z nich nominovaly parlamentní strany, ostatních šest muselo získat minimálně 50 tisíc platných petičních hlasů.

Lidé zatím přicházejí postupně k volebním urnám. O tom, jaká bude účast, se dá zatím jen spekulovat.

„Podle toho, co jsem zatím ve volebních místnostech viděl, tak to není nějaký výrazný rozdíl, ale ono se to asi nejvíc pozná kolem šesté odpoledne, kdy se lidé vracejí z práce,“ hlásí z Prahy 8 redaktor Jan Hegret.

Jeden rozdíl už přesto zaznamenal. „Obvykle je část voličů naštvaná a nikoho takového jsem zatím nepotkal. Spíš naopak. Ti, se kterými jsem mluvil, jsou rádi, že můžou sami rozhodnout o tom, kdo bude na Pražském hradě úřadovat,“ doplňuje Herget.

Na základní umělecké škole v Klapkově ulici v Kobylisích odvolil ve tři odpoledne také současný prezident Václav Klaus. O tom, jestli volit bude, nebo ne, měl prý jasno.

„Neváhal jsem. Jestli jsem mohl váhat někdy před pár měsíci, tak myslím, že se situace velmi projasnila a projasňuje se každým dnem,“ zdůraznil Klaus. Prezidenta doprovodila nejen manželka Livia, ale také mladší syn s manželkou a vnoučaty.

Jan Herget, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme